Kasım 19, 2018 Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Kadın Keskin Nişancısı Lyudmila Pavlichenko!

309 Nazi Askeri Öldüren Kadın Keskin Nişancı Lyudmila Pavlichenko!

Şüphesiz tarihin en iyi keskin nişancıların biri olan Lydumila Pavlichenko, her yerin kan götürdüğü 2. Dünya Savaşı sırasında 309 düşman askeri öldürerek tarih kitaplarında yerini aldı. İşte Pavlichenko’nun biyografisi;

Lydumila Mihaylivna Pavlichenko 12 Temmuz 1916 tarihinde, günümüzde Ukrayna’nın bir şehri olan Bila Tserkva’da dünyaya geldi. 14 yaşındayken ailesi ile Kiev’e taşındı ve 16 yaşında Aleksey Pavlichenko ile evlendi. Bu evlilikten sonra eğitim almaya devam eden Lyudmila Kiev Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladı.
Üniversite eğitimini tamamlayan Lyudmila master yapmaya karar verdi ve eğitimine devam etti.

1941 yılında Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne işgali başladığında Kiev Üniversitesi’nde okumaya devam eden Pavlichenko nişancılık eğitimi almak için bir atıcılık kulubüne girdi.

Piyade’ye katılmak isteyen Pavlichenko, kulüpteki ilk gönüllüler arasında yer aldı ve daha sonra Kızıl Ordu’nun 25. Piyade Tümeni’ne atandı.
Pavlichenko’nun orduda hemşire olma seçeneği olmasına rağmen o bunu reddetti ve Kızıl Ordu’nun 2 bin kadından oluşan ”Ölümcül Güzeller” isimli özel birliği arasında yer aldı.

Pavlichenko’nun kulüpte aldığı eğitim haricinde başka bir deneyimi olmamasına rağmen doğuştan bir nişancılık kabiliyetine sahipti.

Sadece kadınlardan oluşan bu birlik hem Kızıl Ordu için hem halk için moral verici bir topluluktu. Savaşta büyük başarı gösteren ”Ölümcül Güzeller” deyim yerindeyse arkasında cesetlerden oluşan bir dağ bıraktı. Tabii bunlar arasında en çok öne çıkan Lyudmila Pavlichenko’ydu.

Pavlichenko, Odessa İşgali sırasında 2,5 ayda toplamda 187 Nazi askeri öldürdü. Sovyetler Birliği’nin limanını elinde tutma ve savunma mücadelesi kapsamında öne çıkan isimlerden biri olan Pavlichenko 1 yılda toplam 309 düşman askeri öldürdü, üstelik bunların 36’sı keskin keskin nişancıydı.

Pavlichenko 1942 yılının Haziran ayında havan ateşi ile yaralandı ve bir süre savaştan çekilmek zorunda kaldı.
Ağustos 1942 yılında ABD başkanı Franklin Roosevelt’e ziyaret için gönderildi, Başkan Franklin Pavlichenko’yu Beyaz Saray’da karşıladı. Böylece Pavlivchenko bir ABD Başkanı tarafından kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu. ABD’de toplantı ve konuşmalara katıldı.

Pavlichenko’ya ülkesine geri döndü ve tekrar muharebeye geri döndü. Savaşın sonuna kadar bir eğitmen olarak Sovyet keskin nişancılarını eğitti.
Pavlichenko 10 Ekim 1974 tarihinde 58 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Lyudmila Pavlichenko’nun hayatı 2015 yılında beyazperdeye taşındı.
Filmin adı: Battle for Sevastopol.

Kaynak: wikipedia

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar