Mart 11, 2019 5 Dakika da Antik Mısır!

Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Mısır !

Antik Mısır;

Mısır’da insan kalıntıları onbinlerce yıl öncesine dayansa da, bu bölgede yani Nil Nehri çevresinde geniş çaplı yerleşim M.Ö 6000 yıllarında başlamıştır. Mısır tarihi genellikle üç “krallık” dönemine ayrılarak incelenir, bunlar; Eski, Orta ve Yeni Krallık Dönemleri’dir.

Sfenks;

Sfenks Heykeli ve Büyük Piramit

Piramitlerden ziyade, koruyucuları Sfenks’e değineceğim. Gövdesi uzanan aslana ve kafası firavunun kafasına benzeyen Sfenks ilk olarak 1817 yılında keşfedilip araştırmaya başlandı. Giza’da bulunan 4 bin yıllık antik bir levhada şunlar yazar; ”Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’in sırrıdır.” 73 metre uzunlukta, 20 metre yükseklikte ve gövdesi uzanan aslan şeklinde olan Sfenks ‘dünyanın en büyük tek taş’heykelidir.

Sfenks ile ilgili paylaşımı okumak için buraya tıklayın.

Nefertiti;

Nefertiti Büstü

Kleopatra’yı hemen hemen herkes bilir, peki ya Nefertiti. Meşhur çocuk firavun Tutankamon’un üvey annesi, Antik Mısır’da büyük bir değişiklik yaparak çok tanrılı inanç sisteminden tek tanrılı inanç sistemine geçiş yapan Akhenaton’un eşi. Nefertiti güzelliği ve kıvrak zekasını kullanarak Firavun Akhenaton ile aynı güce sahip olmasını sağlamış ve henüz kadınların değeri bir hiç iken koca bir imparatorluğu eşiyle birlikte yönetmiştir.

Horus’un gözü;

Horus’un gözü; Antik Mısır’da önemli bir sembol olan bu göz, Horus’un 24 saat boyunca açık olan gözünü simgeler. İnsanların beyninde olan Epifiz bezi ise 3. göz veya iç gözümüz olarak bilinir. Biz uyurken bile gözlerimizin görmediğini algılar. Yani 24 saat açıktır. Benziyor mu?

Mısır Hiyeroglifleri;

Birbirinden kolayca ayırt edilebilecek 700’den fazla sembolden oluşur. İlk yazı örnekleri 5 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Dünya dışı ve ileri teknoloji çizimi hiyerogliflerde ayrı bir gizem barındırır. Ayrıca sayıların yazımı üstte belirtilmiştir.

Mumya;

Antik Mısır’dan bahsedip mumyalardan bahsetmemek olmaz sanırım. Mısır’da insan mumyalarından ziyade hayvan mumyaları daha çok yapılıyordu. Mısır’da ekserisi köpek olan milyonlarca hayvan mumyası bulunmuştur, hatta buna böcek mumyaları dahil.

Mumyalama işlemi nasıl yapılır? Okumak için buraya tıklayın.

Lahitler;

Antik dönemlerden kalma sandık şeklinde mezarlardır. Mısırlılar ölümden sonra yaşama inanırlardı, bu yüzden bu lahitlerin içine ölen kişilerin değerli eşyaları koyulurdu. İçerisinde hep kıymetli eşyalar barındıran bu mezarlar oldukça da korunaklı yapılırdı.

Sitemizde bulunan içerikler senbildiye.com adresine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden herhangi bir bölümü veya tamamı başka bir platformda kullanılamaz.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir