Mart 12, 2019

Antik Uygarlıklar Serisi; Mayalar !

2012 yılında takvimlerinin bitmesiyle kıyametin kopacağı düşünülmüş, internetin gücüyle de bu teori tüm dünyaya yayılmıştı, hatta filmleri bile çekildi. O günden sonra Mayaların popülariteside bir hayli arttı.

Ancak takvim bir kenara Maya Uygarlığı her yönden gelişmiş, dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisiydi.

Mayalar bugün Meksika sınırları içerisinde M.Ö 3100’den veya M.Ö 2600’den (tam olarak bilinmiyor) M.S 900’e kadar yaklaşık 4 bin yıl hüküm sürmüştür ve bu büyük uygarlık yapılan tespitlere göre 2.7 milyon tane yapı inşa etmişti ancak bugün 60 bin tanesine ulaşılabiliyor.

Tanrılara Kurban Adama;

Mayalar her zaman kuraklıkla mücadele eden bir toplumdu, bu yüzden tanrılara kurban verirlerdi. Kurbanın üzerine mavi boyalar sürülür ve taş sunağa yatırılarak kalbi sökülürdü. Bu mavi boyalar binlerce yıl geçmesine rağmen bulunan bazı insan kalıntıları üzerinde hâlâ bulunmaktadır.

Vahşi Oyunları Pitz;

Birde Mayalara has oynanan meşhur bir oyun var. Pitz olarak bilinen bu oyun aynı zamanda bir ritüeldi. Eğlenceden öteye yer altı ve yer üstünün iki lordunu temsil eden iki takım bu oyunu oynardı. Rivayetlere göre oyundaki top, bazen insan kafası olabilirdi.

Mayaların alfabesi oldukça karışıktı, uzak doğu alfabeleri gibi her heceyi temsil eden 800’den fazla hiyeroglif figürü yer almaktaydı. Mayalar bazı karışımlarla ağrı kesici etkili ilaçlar üretmişti, bu da onların biyolojik etkileri konusunda oldukça gelişmiş olduğunu gösteriyor.

Mayalar herşeyi kitaplara yazardı, ancak bugüne kadar ulaşılabilen sadece üç kitap var. Bu üç kadim kitap dışındaki tüm eserler 1540’lı yıllarda Yucatan’a ulaşmayı başarın İspanyol denizciler tarafından yakıldı ve insanlık tarihinin en büyük bilgi katliamlarından birisi yaşandı.

Mayaların Sonu;

Mayaların birden ortadan kaybolması da ayrı bir gizem. Bazı kentlerde inşaatı yarım bırakılmış yapılar ve hatta yarısı yenmiş yemek tabaklar bırakıp gidilmişti. Bu ani kayboluşun sebebi kimine göre iç karışıklıklar kimine göre kuraklık ve salgın hastalık gibi ekolojik nedenlerdi.

Nereye kaybolduklarından ziyade nereden geldikleri bir diğer gizem. İnşa edilmiş dev yapılar çok daha gelişmiş bir uygarlığın ürünü olabilirdi. Kimi uzaylılar ile bağlantılı dese de, kaynaklar Mu kıtasını daha yakın gösteriyor. Mayalar bilgeliklerini Mu’ya mı borçluydu?

Ayrıca Mu Kıtası paylaşımımızı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar