Haziran 19, 2019 Afrikalı Oto Benga'nın Hüzünlü Hayat Hikayesi!

Afrikalı Oto Benga’nın Hüzünlü Hayat Hikayesi!

Oto Benga…
Adı buydu. Güler yüzlü, hayat dolu bir insandı. Üstelik evli ve iki çocuk babasıydı. Birgün avdan köyüne döndüğünde karısının ve 2 çocuğunun kabilenin çoğuyla birlikte öldürüldüğünü gördü. Kendisi de tutsak edildi, Amerikalı din adamı Samuel P. Verner tarafından yakalandı ve zincire vuruldu.

Ancak ellerini zincire vurmadılar. Yük taşısın diye… Saatlerce yol yürüttüler ve gemilerinin bir deposuna kapattılar. Zifri karanlıkta haftalarca yolculuk yaptıktan sonra sözde özgürlükler ülkesine ayak bastı. Günlerce depoda tutuldu, ölmesin diye bir parça ekmek verdiler. Yaşı sadece 21’di.

Oto Benga Bronx Hayvanat Bahçesi’nde müthiş bir kalabalığın önüne çıktı. Hayvanat bahçesi hasılat rekoru kırıyordu, çünkü bir kaç gün öncesinde New York Times gazetesinde şu haber vardı: ”Vahşi adam Bronx’da maymunlarla aynı kafesi paylaşıyor. İnsanın ilk ataları ile bir arada.”

Binlerce insanın şaşkın bakışlarına anlam vermeye çalışıyordu Oto Benga. Hemen ertesi gün gazetelerde şu yazdı: ”Bazı kesimler bu olaya tepki gösterse de, bilim adamları Benga’nın insan olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindedir.”

Bakıcıları Oto Benga’yı önce hortumla yıkadı, sonra içinde ağaçların bulunduğu geniş bir kafese koydular. Kucağına Dohong isimli yavru bir orangutan verdiler. Gazeteciler Oto Benga’nın fotoğraflarını çekiyordu, Oto Benga’nın yüzünde ise kin ve hüzün vardı.

Kucağındaki orangutan korkudan sımsıkı sarılmıştı Oto Benga’ya. Bir haftanın sonunda yarım milyona yakın kişi görmeye geldi. Bazıları kemik atıyordu, Oto Benga ise sinirlenip sivri dişlerini gösterdiğinde insanlar ”Yamyam, Yamyam” diye bağırıp, tempo tutuyordu.

Gazeteler “Benga bir yamyam” diye yazıyordu. Kimse bu zulme ses çıkarmadı, ne politikacılar ne bilim adamları ne gazeteler ne de sözde aydınlar, sadece bir kişi hariç.
Rahip James H. Gordon bu zulme isyan etti, gazeteleri dolaştı, imzalar topladı, insanları uyarmak için kapı kapı gezdi.

Kilisede sürekli aynı şeyleri söyledi. ”İnsan ırkından olan birinin maymunlarla sergilenmesi en büyük günahtır.” Sonunda Bronx Hayvanat Bahçesi Oto Benga’yı mecburen serbest bırakmak zorunda kaldı. Oto Benga’ya pantolon, ceket giydirdiler ve ayak işlerinde çalıştırdılar.

Tarih 20 Mart 1916’ydı.
Eşinden, çocuğundan, soydaşlarından binlerce kilometre uzakla olan Oto Benga, çaldığı bir silahla kendini kalbinden vurarak intihar etti. Öldüğünde henüz 32 yaşındaydı.

Oto Benga… İsmi buydu. Güler yüzlü, hayat dolu bir insandı. Üstelik evli ve iki çocuk babasıydı.
Oto Benga ismi kendi dilinde ”dost” anlamına geliyordu…

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir