Mart 10, 2019

Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Roma !

MÖ. 9. yüzyılda İtalya Yarımadası’nda kurulan Roma, şehir devletinden doğarak tüm Akdeniz’i çevreleyen muazzam bir imparatorluk hâline gelmiştir. Roma Uygarlığı yaklaşık 1300 yıl boyunca varlığını sürdürmüştür.

Roma, kültürel olarak yoğun biçimde Antik Yunan’dan ilham ve örnekler almıştır. Antik Roma Batı dünyasındaki hukuk, savaş, sanat, edebiyat, mimari ve dil konularının gelişimine büyük katkıda bulunmuştur ve hâlen de günümüz dünyası üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Antik Roma’nın temizlik konusunda mide bulandırıcı gelenekleri vardı. Bunlardan bazıları; idrar ile kıyafetler yıkanır, hep beraber tuvalet yapmak normal sayılırdı. Çok yemek yemek için kusup tekrar yerlerdi. Kölelere herşey yapılabilir ve ergenliğe girmemiş kızlar evlendirilebilirdi.

Antik Roma Dönemi’nden kalma tuvaletler.

Antik Roma’nın en popüler etkinliği gladyatör savaşlarıydı, bir kültür hâline gelen bu etkinliğe halkın ilgisi de çok fazlaydı. Sadece İmparator Trajan zamanında bile onbinlerce gladyatör ve hayvan bu kumlar üstünde hayatını kaybetmiştir.

Dünyanın ilk büyük köle isyanı;

Spartacus Heykeli

Roma tarihinin en ünlü isyanı kuşkusuz Spartacus isimli bir gladyatörün başlattığı ve örgütlediği isyandır. Bölgesel bir başkaldırı gibi başlayan olaylar, bir isyana dönmüş ve Roma, çığ gibi büyüyen ayaklanmayı ancak büyük ordularla bastırabilmiştir. Spartacus’un bu isyanı bir çok filme ve diziye uyarlanmıştır.

Antik Roma’nın en büyük düşmanı;

Kartaca kralı Hannibal’dır. MÖ. 218 yılında fillerle güçlendirilmiş bir ordu ile Galya üzerinden İtalya içlerine kadar ilerleyen Hannibal, yaptığı müthiş stratejik hamleler ile Roma’yı kendi evinde defalarca kez yenilgiye uğratmıştır.

Hannibal’ın kullandığı taktikler ve zaferler onu antik dünyanın en büyük askeri dehalarından biri yapmıştır. Romalılar defalarca yenildikten sonra Hannibal’i etkisiz hale getirecek hamleyi yapmayı başarmış ve Kartaca’ya karşı atağa geçmiştir.

Batı Avrupa ve Akdeniz çevresinde egemen olan Roma İmparatorluğu, iç istikrarsızlıklar ve özellikle göçebe toplulukların akınlarıyla yıpranmaya başlamış, bu etkiler sonucu Hispania, Galya ve İtalya’yı içine alan Batı Roma İmparatorluğu 5. Yy’da bağımsız krallıklara bölünmüştür.

İmparatorluğun batı kesiminin dağılması, tarihçiler tarafından Antik Çağlar’ın sonu, Orta Çağ’ın, aynı zamanda Karanlık Çağ’ın başlangıcı olarak kabul edilir. Öte yandan Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth etmesiyle son bulmuştur.

Refaranslar; 1 , 2

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir