Haziran 28, 2019 Aralarında Hiç Erkek Bulundurmayan Antik Çağın Savaşçı Kadınları Amazonlar!

Aralarında Hiç Erkek Bulundurmayan Antik Çağın Savaşçı Kadınları Amazonlar!

Amazonlar MÖ. 2000 ile 1200’lü yıllar arasında Anadolu’da yaşamış, savaşçı kimlikleriyle sadece kadınlardan oluşan ve kadın egemenliğine dayalı, aralarına hiç bir erkek almayan (kendi erkek çocukları dahil) bir toplumdur.

Tam olarak nerede yaşadılar?
Geniş ve kısa bir nehir olan, Karadeniz’e dökülen Thermodon Nehri’nin ağzındaki güzel bir burnun üzerine başkentleri Themiserya’yı kurdular. Bugün ki, Samsun/Terme ilçesinin bulunduğu bölge.

Amazonlar doğu ve batı kaynaklarda farklı isimlerle geçer. Heredot, Diodorus, Apollonius gibi önemli tarihçiler Amazonlardan ‘Sağ göğsü olmayan kadın savaşçılar’ diye bahseder. Dede Korkut hikâyelerinde ise ‘Alp Kızları’ olarak geçer.

Amazon kadınları ok ve mızrak kullanmakta çok iyi oldukları belirtilmiştir. Başkentlerini Terme olarak belirleyen Amazonlar daha sonra Ege ve Akdeniz’e de yayılmıştır. Kaynaklar, Amazonlar’dan vahşi ve barbar bir kavim olarak bahseder.

Kendilerine Amazon demelerinin sebebi ise eski yunancada amazon, ‘memesiz’ anlamına gelmesiydi. Bazı kaynaklara göre bu savaşçı kadınlar daha küçükken sağ göğüslerine sıcak demir bastırır ve göğsünün büyümesini engelleyerek sağ kollarının daha güçlü olmasını sağlarmış.

Bazı efsanelere göre Amazonların erkeklerle cinsel ilişkiye girmesi kesinlikle yasaktı ve Amazon bölgesinde erkekler yaşayamazdı. Ancak soylarının devamı için savaşta başarılı olmuş Amazonlar komşu kabile Gargareanları yılda bir kez ziyaret ederlerdi.

Doğan çocuk erkek olursa babalarına gönderilir, kız çocuklar savaşçı olmak üzere yetiştirilirdi. Hemcinslerinden oluşan bir toplumda sadece neslinin tükenmesini önlemek adına erkeklerle tek seferlik ilişkilere giren Amazonlar bunun haricinde erkeklerin olduğu toplumlarla başka bir bağı yoktur.

Savaşmayı yaşam biçimi olarak gören Amazonlar, savaş konusunda oldukça iyi, çevik ve kuvvetliydiler. Kullandıkları ok ve mızrakların yanı sıra “labris” adını verdikleri çift taraflı ve keskin balta kullanırlardı. Bu baltalar zamanla Amazonların sembolü haline gelmiştir.

Amazonlar, özellikle Anadolu topraklarında yaşamış, Kuzey Karadeniz bölgesine yerleşmiş, savaşçı bir topluluk ve tarihteki en büyük anaerkil toplumlardan biridir.

İzlediğimiz Zeyna, Wonder Woman gibi dizi ve filmler Amazon Kadınları’ndan esinlenmiştir.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir