Temmuz 13, 2019 Az Bilinen Büyük Deha; Edmond Halley Kimdir?

Az Bilinen Büyük Deha; Edmond Halley Kimdir?

Gök bilimci, jeofizikçi, matematikçi, meteorolog, fizikçi ve mucit olan Edmond Halley 8 Kasım 1656 tarihinde Londra’da dünyaya geldi. Aynı adı taşıyan babası Edmond Halley sabun yapımcısı zengin bir adamdı.

Edmond Halley çocukken matematik ile çok fazla ilgiliydi. Henüz 17 yaşında iken gezegen yörüngelerini belirleme yöntemi üzerine makaleler yazdı. 18 yaşında iken güneş lekeleri üzerine yaptığı gözlemler ile güneşin kendi ekseni etrafında döndüğünü saptadı. Merkür’ün tutulmasını gözlemledi.

Az Bilinen Büyük Deha; Edmond Halley Kimdir?

20 yaşında iken Oxford Üniversitesi’ni bırakıp güney yarım küredeki yıldızları incelemek üzere Güney Atlantik’teki St. Helena adasına gitti. Burada 18 ay boyunca 350 kadar yıldızın konumunu belirlemeyi başardı.
1682 yılında Mary Tooke ile evlenerek Islington’a taşındı.

Edmond Halley’in yer çekimi konusunda kafasını karıştıran bir takım problemler vardı. Bu sebeple 1684 senesinde Isaac Newton ile bunu tartışmak için bir araya geldi. Newton dünyanın cevap aradığı birçok problemi çok uzun zaman önce çözmüş fakat çözümü dünya ile paylaşmamıştı.

Halley, Newton’ı araştırmalarını yayımlaması için ikna etti ve 1687 yılında dünyanın bilimsel olarak en önemli kitabı olarak nitelendirilen ”Principia: Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri” Halley’in basım masraflarını cebinden karşılaması sonucunda nihayet yayımlandı. Bugün Edmond Halley’in Newton’a yapmış olduğu bu destek bilim dünyasına verdiği en büyük katkı olarak kabul edilir.

Ancak Edmond Halley bilime yaptığı katkılarıyla ismini çok daha ileriye taşıyacaktı. Bugün Halley Kuyruklu Yıldız’ını hemen hemen herkes bilir, ismi ise Edmond Halley’den gelir. Şimdi biraz da ondan bahsedelim;

Edmond Halley 1705 yılında yazdığı “Kuyruklu Yıldızlar Astronomisine Toplu Bakış” adlı eserinde bilinen tüm kuyruklu yıldızların yörüngesini hesapladı ve üç tanesinin birbirine benzerliği sebebiyle aynı kuyruklu yıldıza ait olabileceğini ileri sürdü.

Edmond Halley ortalama 75-76 yılda bir iç güneş sisteminden geçen Halley Kuyruklu Yıldız’ının 1758 yılında dünyanın yakınından tekrar geçeceğini bildirdi. Ancak Edmond Halley bunu göremedi, çünkü 14 Ocak 1742 tarihinde vefat etti. Ama Halley Kuyruklu Yıldız 1758 yılında dünyanın yakınından geçti ve o günden sonra ise bu kuyruklu yıldız astronomi dünyası tarafından Halley ismi ile anılmaya başlandı.

Halley Kuyruklu Yıldız en son dünyadan 9 Şubat 1986 yılında görülmüştür, bir sonraki öngörülen tarih ise 28 Temmuz 2061’dir.
İnşallah bu güzel manzaraya hepimiz şahit oluruz…

Benzer İçerikler;

Yorum Gönder