Temmuz 13, 2019 Az Bilinen Büyük Deha; Edmond Halley Kimdir?

Az Bilinen Büyük Deha; Edmond Halley Kimdir?

Gökbilimci, jeofizikçi, matematikçi, meteorolog, fizikçi ve mucit olan Edmond Halley 8 Kasım 1656 tarihinde Londra’da dünyaya geldi. Aynı adı taşıyan babası Edmond Halley zengin bir sabun yapımcısı idi.

Çocukken matematik ile çok ilgiliydi. Daha 17 yaşındayken gezegen yörüngelerini belirleme yöntemi üzerine makaleler yazdı. 18 yaşındayken güneş lekeleri üzerine yaptığı gözlemlerle güneşin kendi ekseni çevresinde döndüğünü saptadı.

20 yaşında iken Oxford Üniversitesi’ni bırakıp güney yarım küredeki yıldızları incelemek üzere Güney Atlantik’teki St. Helena Adasına gitti. 18 ayda 350 kadar yıldızın konumunu belirlemeyi başardı.

Edmond Halley’in yer çekimi konusunda bazı kafasını karıştıran sorular vardı. Bu yüzden 1684’te Isaac Newton ile buluştu. Newton dünyanın cevap aradığı bir çok problemi uzun zaman önce çözmüş ancak çözümü yayımlamamıştı.

Halley, Newton’ı yayımlamaya ikna etti ve 1687 yılında dünyanın bilimsel olarak en önemli kitabı olarak nitelendirilen “Principia”, Halley’in maddi desteği ile yayımlandı. Bugün Edmond Halley’in yaptığı bu destek bilime verdiği en büyük katkı olarak kabul edilir.

Ancak Edmond Halley bilime yaptığı katkılarıyla ismini çok daha ileriye taşıyacaktı. Bugün Halley Kuyruklu yıldızını herkes bilir, ismi de Edmond Halley’den gelir. Şimdi biraz ondan bahsedelim;

1705 yılında yazdığı “Kuyruklu Yıldızlar Astronomisine Toplu Bakış” adlı eserinde bilinen tüm kuyruklu yıldızların yörüngesini hesapladı ve üçünün birbirine benzerliği sebebiyle aynı kuyruklu yıldıza ait olabileceğini ileri sürdü.

Edmond Halley ortalama 75-76 yılda bir iç güneş sisteminden geçen Halley Kuyruklu Yıldız’ının 1758 yılında tekrar geçeceğini bildirdi. Ancak Edmond Halley 14 Ocak 1742 tarihinde vefat etti. Ama Halley 1758 yılında dünyanın yakınından geçti ve Halley ismi ile anılmaya başlandı.

Halley kuyruklu yıldız en son 9 Şubat 1986 yılında dünyada görülmüş, bir sonraki öngörülen tarih 28 Temmuz 2061’dir. İnşallah hepimiz görürüz…

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir