Ocak 18, 2019

Kardeş ülke Azerbeycan Hakkında 10 Bilgi!

Türkiye ile birbirilerini kardeş ülke olarak kabul eden Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Azerbaycan’da resmi dil, Azerice, Azerbeycanca veya diğer adıyla Azerbaycan Türkçesi’dir.

Azerbaycan’ın para birimi Manat’tır.
Azerbaycan 9 bin dolar kişi başına düşen milli gelire sahip bir ülkedir.
Nüfusun büyük bir kısmı gençlerden oluşur, yani genç bir nüfusa sahiptir.

Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi Azerbaycan, yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Türkiye ile 17 km uzunluğunda sınırları bulunmaktadır. En çok ziyaret alan şehirleri ise Bakü ve Gence’dir.

Azerbaycan bayrağında gök mavi renk, Azerbaycan halkının Türk kökenli olduğunu, kırmızı renk Azerbaycan halkının çağdaşlığını ve ülkedeki demokrasinin gelişmesini temsil eder. Yeşil renk ise İslamiyet’e işaret eder.

Azerbeycan ülkesinin ismi Farsçadan gelir. Azar; Ateş anlamındadır. Beycan veya orijinal olarak Payegan; Muhafız/Koruyucu anlamlarına gelir. Azerbeycan ise Ateş Muhafızları veya Ateş Koruyucuları anlamına gelmektedir.

Azerbeycan çamur volkanları ile de ünlüdür. Dünya üzerindeki en çok çamur volkanı Azerbeycan sınırları içerisinde yer alır. Bu çamur volkanlarının ebatları 1-2 metre yükseklikten 700 metre yüksekliğe, 1-2 metre genişlikten 10 kilometre kadar genişliğe ulaşabilir. Dünyada 2 binden fazla çamur volkanı vardır ve bunların 300’den fazlası Azerbeycan’dadır. Turizme katkısı olan çamur volkanlarının cilde ve cilt hastalıklarına ve bağışıklık sistemine iyi geldiği iddia edilir.

Azerbeycan’ın coğrafyasına değinmek gerekirse topraklarının tamamı kuzey yarımküresindedir. İklim açısından zengin bir ülke olan Azerbeycan, dünyadaki 11 iklim çeşidinden 9’una sahiptir.
Rusya ve İran’ın savaşları sonucunda 1813 yılında Gülüstan ve 1828 yılı Türkmençay antlaşmaları Azerbeycan’ı ikiye bölmüştür ve bugün hâlâ birleşme umudu içerisindedirler.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren dünyadaki ilk müslüman ülke Azerbeycan’dır. Bu hakkı kadınlara 1918 yılında vermiştir. Hatta bu hakkı İsveç, Belçika, Amerika, Fransa, İtalya, İsviçre gibi ülkelerden daha önce tanımıştır.

Devamlı esprisi yapılan ve pahalı bir yiyecek olan havyarın asıl üretim yeri Azerbeycan’dır. Hazar Denizi’nin Azerbeycan kıyılarından çıkarılır ve tüm dünyaya ihraç edilir. Dünya üzerinde çıkarılan havyarın yüzde 75’inden fazlası buradan çıkarılır.

Azerbeycan’da tarım, sanayi, doğalgaz ve özellikle petrole dayalı bir ekonomi hakimdir. Hatta dünyanın en kaliteli petrolü buradan çıkarılır ayrıca dünyada çıkarılan ilk petrol Azerbeycan’da çıkarılmıştır.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar