Ocak 11, 2019 Dünyanın Gelmiş Geçmiş En iyi Keskin Nişancısı Simo Hayha'nın Hayatı!

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancısı; Simo Hayha!

2. Dünya Savaşı sırasında bir çok keskin nişancı ön plana çıktı. Bunlardan bazıları Sevastopol filminde konu alınan kadın keskin nişancı Lyudmila Pavlichenko veya Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi.
Ancak bu içerikte aralarında en zor durumda olup en fazla düşman askeri öldüren ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi keskin nişancısı olarak kabul edilen Simo Hayha’dan bahsedeceğiz.

Simo Hayha, Finlandiya-Rusya sınırına yakın Rautjarvi kasabasında 17 Aralık 1905 tarihinde dünyaya geldi. 1925 yılında, 20 yaşındayken askerlik hizmetini veren Hayha, askerde atıcılık yeteneği ile başarılar elde etti ve bir çok ödül kazandı. Askerlikten sonra kasabasında çiftçiliğe devam eden Hayha zaman zaman avcılıkta yaptı.

2. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında, 30 Kasım 1939 tarihinde Finlandiya ve Rusya arasındaki Kış Savaşı patlak verdi. Simo Hayha boş boş beklemek yerine vatanını savunmak için bu savaşta yer almak istedi. Orduya başvuran Hayha, 6. Bölük 34. Piyade Alayı’nda Kızıl Ordu’ya karşı görev aldı.

Hava sıcaklığının -40 ve -20 arasında değiştiği bu ormanda beyaz kamuflajı ile yerini alan Hayha günde ortalama 7 düşman askeri, 21 Aralık’ta ise tam 25 düşman askeri öldürerek kayda değer başarılar elde etmeye başladı. En sevdiği pusu noktası içi boşalmış ağaç kütükleri olan Hayha zaman zaman ağzından çıkan buhar belli olmasın diye ağzını karlar ile doldurdu.

Hayha bu savaşta Rus yapımı Mosin-Nagant tüfeği ile dürbün kullanmadan savaşıyordu. Bunun sebebi dürbün kullandığında kafasını daha yukarı kaldırması, bununda kendisini daha kolay bir hedef hâline getirmesi ve dürbüne vuracak ışığın yansıma yüzünden yerini belli edecek olmasıydı. Sonuçta Hayha keskin nişancılara karşı savaşıyordu ve müthiş bir şekilde önlemlerini almıştı.

Bir süre sonra bir çok düşman askeri öldüren Hayha, Rusların korkulu rüyası hâline geldi. Ruslar, düzinelerce askerinin ormanda hayalet gibi bir adam tarafından öldürüldüğünü görünce önlemlerini almaya başladı ve özel bir birlik oluşturarak Simo Hayha’yı bir an önce ortadan kaldırmak istedi.

Ancak nafile, kütüklerin içinde sabırla bekleyen Simo Hayha bu özel kuvvetin hepsini temizledi. Ruslar’ın Beyaz Ölüm lakabını taktığı Simo Hayha çok kısa zamanda yüzlerce Rus askeri öldürdü. Ruslar bu sefer Simo Hayha için Anti-Sniper grubu oluşturdu.

Bu keskin nişancılardan oluşan grubun da hepsini temizleyen Simo Hayha toplamda 700 küsur Rus askeri öldürdü. Artık bu savaşta Simo Hayha’yı öldürmeye gitmek ölüme gitmek gibiydi. Rus askerleri korkmuş ve karşı karşıya gelmekten çekinmişlerdi. Rusların artık tek çaresi keskin nişancılar ile birlikte top atışlarını da kullanmaktı. Ruslar, Simo Hayha’nın olabileceği yerleri top atışına tuttular ve en sonunda bir Rus askeri 6 Mart 1940’ta Simo Hayha’yı çenesinden vurmayı başardı.

Simo Hayha Finler tarafından bulunduğunda ağzı parçalanmış ancak ölmemişti. Hayha 13 Mart günü kendine geldi ve tam o gün Finlandiya ve Rusya, Moskova Barış Antlaşması’nı imzaladı ve Kış Savaşı sona erdi.

Herkes Simo Hayha’nın öldüğünü düşünüyordu ancak Hayha uzun bir tedavi ve ameliyatlardan sonra ayağa kalkmayı başardı.
Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından Onbaşı ve ardından da Asteğmen rütbesine terfi etti. Finlandiya Askeri Tarihi’nde hiç kimse bu kadar hızlı terfi alamamıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geyik avcısı ve köpek yetiştiricisi olarak hayatına devam eden Hayha, Finlandiya Cumhurbaşkanı Urho Kekkonen ile arkadaş bile oldu ve beraber bir çok kez ava çıktılar.

1998 yılında Simo Hayha’ya ”Nasıl bu kadar iyi bir atıcı olduğu” sorulduğunda, ”Sadece pratik yaparak” cevabını, diğer bir soruda ”Öldürdüğün kişiler için hiç pişmanlık duydun mu?” sorusuna, ”Ben sadece görevimi ve bana söyleneni yaptım.” cevabını vermiştir.
1 Nisan 2002 yılında, 96 yaşında iken Finlandiya’nın Hamina şehrinde hayatını kaybetmiştir.

Simo Hayha’nın hayatı ile ilgili bir kaç kitap yazılmıştır ancak Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi Hollywood tarafından Simo Hayha’nın bir filmi yapılmamıştır. Umarız ilerleyen zamanlarda Hollywood veya Netflix tarafından bir filmi yapılır.

Kaynak: wikipedia

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir