Kasım 13, 2018

Bilim Tarihinin En İlginç Deneyi: LSD Verilerek Öldürülen Fil Tusko!

Tarihte öyle ilginç deneyler ve olaylar öğreniyoruz ki, insan akıl sır erdiremiyor. Bilim adı altında maalesef çok insanın, daha çok hayvanın boş yere hayatı mahvoldu. Bunlardan biri de Tusko isimli fil. Kader arkadaşı Tospy gibi maalesef bu filinde sonu hüsran…

Lincoln hayvanat bahçesinde 1962 yılında gerçekleştirilen deney, 14 yaşındaki Tusko isimli bir file, 297 miligram LSD (bir insanın kullanabileceği dozun 3000 katı) vererek, filde ortaya çıkacak davranışları gözlemlemek üzere yapıldı.
Deneyde amaçlanan şey, fillerde geçici bir delilik hali olarak bilinen ‘musth’ durumunun ortaya çıkıp çıkmayacağı imiş, fakat bu asit fillerde seksüel bir agresifliğe neden oluyormuş.

LSD, 1943 yılında Albert Hoffman tarafından migren tedavisi için araştırma yaparken keşfedilmiştir. LSD, çavdar küfünde bulunan lysergic asitten üretilen yarı sentetik, çok kuvvetli bir uyuşturucudur ve kokainden 100 kat daha etkilidir.

Bir toplu iğne başı kadar LSD, kullanan kişiyi kendisinden geçirmeye yeterlidir. Şayet daha fazla alınacak olursa insanı çıldırtmakta ve bunu intiharlar ve cinayetleri takip etmektedir.
LSD ilk alındığında aldatıcı tesiri göstermekte, beyinin süratle çalışmasını sağlamaktadır.

Tekrar 1962 yılına geri dönecek olursak, deneyde işler planlandığı gibi gitmez.
LSD gibi güçlü bir uyuşturucuyu sıcak bir Ağustos gününde Tusko’ya enjekte eden Warren Thomas sıcaklığında sebebiyle hemen etkisini göstermiş.

Dehşete kapılan Tusko, ölmeden birkaç dakika içinde Oklahoma Lincoln Hayvanat Bahçesi’nde bağıra bağıra dört dönmüş, sonra kısa bir süre içinde ölmüş.

Halk, araştırmacılara tepki göstermiş ancak onlar daha önceden denediklerini ve ölümcül olmadıklarını açıklamışlar.
Sonuç olarak; Tusko ölmüş ve bilim tarihinin en yüz kızartıcı deneylerinden biri olarak bu olay tarihe geçmiştir.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir