Mart 13, 2019

Dan Cooper; Gizemi Çözülemeyen Bir Soygun!

Yıl 1971…
Yer Amerika Birleşik Devletleri…

Dan Cooper, Portland’tan, Seattle’a sefer yapan Northwest Airline uçağına bindi. Cooper kalkıştan bir süre sonra kabin memuruna üzerinde not yazılı bir kağıt uzattı, görevli kağıdı okuyunca şok oldu ve bir anda soluğu kokpitte aldı.

Notta şu yazılıydı; “Çantamda bomba var. Sizden dört paraşüt ve 200 bin dolar nakit para istiyorum. İndiğimizde isteklerim yerine getirilmezse bombayı patlatacağım.” Kaptan mesajı okur okumaz, kabin görevlisine; “Taleplerinin karşılanacağını” söylemesini istedi…

Kaptan bu durumu hemen kuleye haber verdi ve uçak Seattle’a iniş yaptı. Cooper’ın talepleri karşılandıktan sonra Cooper yolcuların inmesine izin verdi ancak uçuş ekibini rehin aldı ve yolcular indikten sonra Cooper kaptana uçağı Mexico City’e uçurmasını söyledi.

Uçak havalandıktan bir süre sonra Cooper uçağın arka kısmına geçip 200 bin doları vücuduna bantlar ile sardı…
Daha sonra bir anda uçağın içinde bir hava dalgası oluştu, hemen arka tarafa yönelen uçak görevlileri mutfak kapısının açıldığını gördü. Yerde ise boş bir bavul ve 2 paraşüt vardı.

Dan Cooper ise 200 bin dolar ve yanına aldığı yedek paraşüt ile uçaktan atlamıştı.

Bunun üzerine derin bir nefes alan uçuş ekibi, uçağı Reno kentindeki hava limanına indirdi. Uçak kaçırmanın pek yaşanmadığı 70’li yıllarda bu olay başta ABD ve tüm dünyada büyük bir haber oldu.
Atladığı tahmin edilen bölgede yoğun araştırmalar yapıldı ancak Cooper’ın hiç bir izine rastlanılmadı. Aradan 9 yıl geçtikten sonra küçük bir çocuk Reno’nun kırsal bir kesiminde rengi kaçmış avuç dolusu para buldu.

Araştırmalar tekrar başladı ancak yine bir sonuç vermedi.
Şimdiye kadar 6 yazar Cooper hakkında kitap yazdı. Bir bestekar “D.B. Cooper’ın Türküsü” adıyla listelere geçen plak yaptı. Ünlü aktör Robert Duvall ile Treat Williams ise “D.B. Cooper’ın Peşinde” filmini yaptılar.

36 sene geçtikten sonra özel detektif Larry Carr’ın isteği üzerine Dan Cooper dosyası yeniden açıldı. Araştırmayı tek başına yürüten Larry basın kanalından açıklama bile yaptı, bir çok denemesine rağmen Cooper hakkında hiç bir ize rastlayamadı.

Toplamda 45 sene boyunca FBI’ı meşgul eden Dan Cooper dosyası hiç bir yere varamadı ve dava 2016 yılında kapandı. Şu an yaşıyor ise muhtemelen 80’li yaşlarda olacak…

Benzer İçerikler;


http://www.senbildiye.com/category/gizemli-bilgiler/page/2/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir