Mart 15, 2019

Dev Markaların Kıyasıya Rekabetleri!

Bmw ve Audi rekabeti ile başlayalım;
Audi bu pano ile satrançtan esinlenerek Bmw’ye bir savaş başlatır. “Hamle sırası sende, BMW.”

BMW’den yanıt gecikmez. Hemen yanına daha büyük bir pano asarak; “Şah Mat.” yazar.

Audi ise daha büyük bir pano ile savaşı daha ileriye taşır. “Senin piyonun asla benim kralımın dengi olamaz.”

BMW ise son noktayı koyar. “Oyun bitti.”

BMW, Audi zaferinden sonra bu sefer Mercedes’e sataşır: “Mercedes de keyifli bir sürüş deneyimi yaşatabilir.”

BMW daha sonra bir de Jaguar’a sataşır. (BMW aracını görünce kaçan Jaguar amblemi)

BMW Audi’ye tekrar sataşır; 2006 ”Güney Afrika’nın” en iyi arabası ödülü için Audi’yi tebrik ederiz. 2006′nın en iyi arabası ödüllü BMW.

Audi buna cevapsız kalmaz ve: “BMW’yi 2006 en iyi araba ödülü için tebrik ederiz. 2000-2006 Le Mans yarışları kazananı.”

Daha sonra Subaru’da bu reklam savaşına katılır ve: “Audi ve BMW’ye güzellik yarışmalarıını kazandıkları için aferin. 2006 uluslararası en iyi motor ödüllü Subaru.”

Pepsi’den Coca-Cola’ya;
Coca-Cola; “Coca-Cola 2. Katta” diye bir pano asar. Hemen altına Pepsi; “Pepsi Her Yerde” yazan bir pano asar.

Burger King’dan McDonalds’a;
Reklamda, karnı acıkan McDonald’s palyaçosu yemek yemek için Burger King’e gider.

Pepsi, Coca-Cola’ya tekrar sataşır… Coca-Cola’yı görünce korkan pipet.

Reklam savaşlarına lojistik sektörü de dahil olur: “2 UPS aracını birden taşıyan, Fed-ex”

Nikon’dan iddialı bir reklam gelir; “Fotoğraftaki tüm yüzleri yakalarız.”

Lumix olayı ileriye taşır ve gönderme yapar. “Fotoğrafta olmayan yüzleri bile yakalarız.”

BMW bir reklam poanosu asar ve “Görüş asla değişmiyor, fikrini değiştirmek için asla çok geç değil.” yazarak diğer marka araç sahiplerini markalarına davet eder…

Audi’den gelen cevap ise efsanedir… Audi, BMW panosunun hemen yan tarafına ingilizcede “Sesli Gülmek” anlamına gelen “LooooL” yazan bir pano koyar. LooooL ortasına Audi amblemi koymaları ise akıl doludur.

Mercedes aynı zamanda uzun araçlarda da kendini ispatlamış bir firmadır. 2004 en iyi tır ödülünü aldıktan sonra bu alanda kendilerine rakip olan Man, Scania, Daf gibi markalara bu reklamla göz dağı verir.

BMW resmi hesabı, twitter’dan M4 aracının fotoğrafını paylaşarak şu yazıyı paylaşır: “Havai fişekler M4’ün Yas Marina Blue görseli için havalanıyor!”

Audi resmi hesabı ise Bmw’nin paylaştığı fotoğrafı paylaşarak üstüne şu yazıyı yazar: “Gördünüz mü?” (Havai fişeklerdeki Audi logosunu kasteder)

BMW ise son noktayı koyar. “Gördük… Her zaman gördüğümüz yerden; Dikiz aynasından!”

Huawei, Iphone marka telefonların satışa sunulduğu Apple Store kuyruğunda bekleyen kişilere koltuk getirip, bir de ücretsiz powerbank dağıttı. Notta ise şu yazılıydı; “Buna ihtiyacınız olacak.”

Audi, Quattro aracının yol tutuş özelliğini vurgulamak ister ve kaza yapan bir BMW aracı paylaşarak altına şunu yazar: “Bir Quattro sahibi değilseniz, başınıza bunlar gelir.”

BMW buna cevapsız kalmıyor tabi ve yağmurlu havada kaza yapan bir Audi Quattro fotoğrafı paylaşarak şöyle yazar: “Bir Quattro sahibiyseniz, başınıza bunlar gelir.”

Bu sefer Jaguar’dan bir reklam gelir. Rakiplerinin logolarını kahvaltılık ürünlere benzeten Jaguar; “Kolay lokma olursanız yenilirsiniz.” mesajını vermiştir.

Mercedes sol taraftaki yeşil panoyu asarak aracının reklamını yapar. Audi ise hemen karşısına başka pir pano ile Mercedes’in aracını basit bir karton tasarıma benzeterek; “Dikkat çekmek için bu” “Dikkat çekici olmak için bu” mesajını verir.

Audi, Joy (eğlence) içine kendi amblemini koyarak “Eğlenceeee” anlamına gelen bir afişle R8’in çok eğlenceli olduğunu vurgular. Volvo bu afiş üzerine Audi’ye sataşır. Alttaki afişi paylaşarak; Booooring (Sıkıcı) yazar.

Polisler bir olay karşısında kendilerini Polo markalı aracın arkasına saklarlar ve kendilerini sağlama alırlar. Volkswagen bu reklam ile Polo aracının dayanıklılığını vurgular.

Nissan ise Volkswagen’e gönderme yaparak aynı reklam üzerinden arabayı ve polislerin yerlerini değiştirir. Maksat Nissan’a birşey olmasın.

Nissan bu sefer 3 büyük markayı hedef alır ve Porsche, BMW, Audi logolarını arabasının yanına çizerek bir dizi çentik atar. Bu çentiklerin her biri, Nissan’ın Nürburgring’te rakiplerini kaç kere geride bıraktığını temsil ediyor.

Pepsi’den, Coca Cola’ya; Karları aşındıran tat.

Pepsiden bazen sıcak reklamlarda gelmiyor değil, o kadar “Severiz biz Coca Cola’yı” demiş. Hatta günün önemine alta tarih bile eklemiş. 1 Nisan 2000

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir