Kasım 19, 2018

Kamufle Ustaları; Dünyanın Özel Yetenekleri!

Doğada bu yeteneği kullanabilen onlarca hayvan var mesela bu görselde ağaçla bütünleşen baykuş.

Ve bu kertenkele.

Bu ağaçtaki kurbağa da az yetenekli değil.

Görmesi bile zaman alıyor değil mi?
Hatta bazı tür örümcekler de kamufle olma konusunda oldukça başarılıdır. Doğada iseniz dinleneyim diye ağaçlara elinizi koymanızı veya yaslanmanızı pek önermiyoruz.

Tabi farklı yetenekli hayvanlarda var, mesela şeffaf kanatlı kelebekler. Bu hayvanlar her yerde kamufle olmak üzere yaratılmış.

Tabi okyanuslarda da kamufle ustaları var hemde çok fazla, bu görselde ise bir iskorpit, sığ kayalıklarla muhtemelen avını bekliyor.

Bir başka deniz hayvanı glauert.

Bir de eşekler var, biraz çalışması lazım tabi.

Şaka bir yana bir de renk değiştirerek kamufle olan hayvanlar var. Bunlar tam kamufle ustası, bukalemun ve ahtapot gibi.
Mutlaka renk değiştiren bir bukalemun videosu izlemişssinizdir ben size renk değiştiren bir ahtapot videosu sunayım;

Video kaynak: uyurgezernet

Peki bu renk değiştirme olayı nasıl oluyor?

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi bilimcilerinin geçtiğimiz hafta Nature Communications‘da yaptığı açıklamaya göre, leopar bukalemunun derisinde sadece bir değil iki kat kristalli hücre bulunuyor. Hücreleri gererek veya gevşeterek yansıyan ışığın rengini değiştiren hayvan, hızlı bir şekilde renk değiştirme olanağı elde ediyor.
Melanofor hücrelerinin içindeki melanin pigmentlerinin hücre içindeki hareketi renk değişimine neden olur. Ayrıca yıldıza benzeyen bir şekli olan bu hücreler, derinin yüzeyi boyunca genişleyebilen kolları sayesinde diğer renk veren hücreleri örterek farklı tonların oluşmasını sağlıyor.
Peki bukalemunlar neden renk değiştirir;
Bukalemunlar değişik duygusal haller sonucunda renk değiştirirler. Eğer renk değiştirme ortama uyum sağlamak için oluyorsa bu tamamen tesadüftür. Bukalemunlar, korktuklarında, bir tehlike atlattıklarında ya da bir kavgada başka bir bukalemunu alt ettiklerinde renk değiştirirler. Karşı cinsten bir bukalemunu gördüklerinde ve bazen de ışık ya da ısıdaki değişiklikler sonucunda renk değişimi gerçekleşir.

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir