Kasım 19, 2018

Kamufle Ustaları; Dünyanın Özel Yetenekleri!

Doğada bu yeteneği kullanabilen onlarca hayvan var mesela bu görselde ağaçla bütünleşen baykuş.

Ve bu kertenkele.

Bu ağaçtaki kurbağa da az yetenekli değil.

Görmesi bile zaman alıyor değil mi?
Hatta bazı tür örümcekler de kamufle olma konusunda oldukça başarılıdır. Doğada iseniz dinleneyim diye ağaçlara elinizi koymanızı veya yaslanmanızı pek önermiyoruz.

Tabi farklı yetenekli hayvanlarda var, mesela şeffaf kanatlı kelebekler. Bu hayvanlar her yerde kamufle olmak üzere yaratılmış.

Tabi okyanuslarda da kamufle ustaları var hemde çok fazla, bu görselde ise bir iskorpit, sığ kayalıklarla muhtemelen avını bekliyor.

Bir başka deniz hayvanı glauert.

Bir de eşekler var, biraz çalışması lazım tabi.

Şaka bir yana bir de renk değiştirerek kamufle olan hayvanlar var. Bunlar tam kamufle ustası, bukalemun ve ahtapot gibi.
Mutlaka renk değiştiren bir bukalemun videosu izlemişssinizdir ben size renk değiştiren bir ahtapot videosu sunayım;

Peki bu renk değiştirme olayı nasıl oluyor?

Cenevre Üniversitesi bilimcilerinin geçtiğimiz hafta Nature Communications‘da yayımladığı makaleye göre bukalemunun derisinde yalnızca bir değil iki kat kristalli hücre bulunmakta. Hücreleri gererek veya gevşeterek yansıyan ışığın rengini değiştiren bu hayvanlar, hızlı bir şekilde renk değiştirme olanağı elde ediyor.
Melanofor hücrelerinin içindeki melanin pigmentlerinin hücre içindeki hareketi renk değişimine neden olur. Ayrıca beş köşeli yıldıza benzeyen bir şekli olan bu hücreler, derinin yüzeyi boyunca genişleyebilen kolları sayesinde diğer renk veren hücreleri örterek farklı tonların oluşmasını sağlıyor.
Peki bukalemunlar neden renk değiştirir;
Bukalemunlar farklı duygusal haller sonucunda renk değiştirirler. Eğer renk değiştirme ortama uyum sağlamak için oluyorsa bu tamamen muhtemelen tesadüftür. Bukalemunlar korktuklarında, bir tehlike atlattıklarında veya bir kavgada başka bir bukalemunu yendiklerinde renk değiştirirler. Karşı cinsten bir bukalemunu gördüklerinde ve bazen de ışık ya da ısıdaki değişiklikler sonucunda renk değişimi gözlemlenmektedir.
Nat Geo

Renk değiştirebilen bazı hayvanlar;

1 – Baron Caterpillar
2 – Akrep Balıklar
3 – Kakım
4 – Cüce Denizatı
5 – Tuatara
6 – Taş Balığı
7 – Misumena Vatia
8 – Cyrtophora
9 – Yapraklı Deniz Ejderhası
10 – Mürekkep Balığı
11 – Ölü Yaprak Kelebek
12 – Yaprak Kuyruklu Gecko
13 – Catacola
Ve daha bir çok türün renk değiştirme özelliği vardır, bunların dışında bu özelliklere sahip (özellikle okyanuslarda) keşfedilmemiş hayvanları da göz önünde bulundurmak gerek.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir