Kasım 15, 2018

Dünyadaki Dev Markalar İlk Yıllarında Neler Satıyordu?

IBM;

International Business Machines yani Uluslararası İş Makineleri isimli bu marka günümüzde 170 ülkede faaliyet göstermektedir. Bu dev marka 1911 yılında kurulduğunda ilk olarak terazi satmaya başlamıştı. Hızlı bir şekilde büyümüş ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile dünyanın en değerli markalarından biri olmuştur.

BMW;

Dünyanın en büyük araba markalarından biri olan BMW kurulduğu ilk yıllarında uçak motorları üretiyordu. Alman markası olan BMW 1. Dünya Savaşı’nda imzalanan Versay antlaşmasına göre Almanya’nın uçak üretimi yasaklandı. Bu antlaşmadan sonra otomobillere yönelen marka dünyanın en büyük markalarından biri haline geldi.

Coca-Cola;

1886 yılında bir eczacı olan John S. Pemberton tarafından üretilen kola ilk önce şurup halinde ilaç olarak satılmaya başlandı. Daha sonra şişede içecek olarak satılmaya başlanan marka hızla büyüdü ve günümüzde 200’den fazla ülkede günde milyonlarca satmaktadır.

Google;

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google Sergey M. Brin ve Lwarence E. Page isimli iki doktora öğrencisi tarafından 1996 yılının Ocak ayında hemen üstteki fotoğrafta yer alan garajda kurulmuştur. Dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Google 2006 yılında YouTube’u da satın alıp geliştirerek daha da büyümüşlerdir.

İKEA;

Ingvar Kamprad 1953 yılında yaşadığı kasaba ve kendi isimlerinin baş harflerinden bu IKEA markasını kurmuştur. Çocukluğunda arkadaşları oyunlar oynarken Ingvar kibrit, kalem, cüzdan gibi eşyaları alım satım yapıyordu. Gençliğinde mobilya işine giren Ingvar ucuz mobilyalar satarak IKEA markasının hızla büyümesini sağladı.

NOKIA;

Nokia bir zamanlar dünyanın en büyük telefon markasıydı. Fakat akıllı telefonların çıkması ile teknolojiye ayak uyduramamış ve hızlıca düşüşe geçmiştir. Nokia kurulduğu ilk yıllarda ise bisiklet, ayakkabı, oto lastiği satmış ve daha sonra elektrikli ürünlere geçmiştir. Altın çağını ise 2000’li yıllarda yaşamıştır.

UPS;

Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden biri olan UPS firması James E. Casey tarafından 1907 yılında bir arkadaşından 100 dolar borç alarak kurulmuştur. İlk yıllarında kuryelik yapan James paket ve bavullar taşıyor, lokantalara tepsiler getiriyordu.

Lamborghini;

Dünya devi araba markası olan Lamborghini ilk olarak traktör üretip satıyordu. Daha sonra otomobil üretmeye başlayan marka zamanla dünyanın en büyük spor otomobil markalarından biri haline gelmiştir.

Benzer İçerikler;

Yorum Gönder