Kasım 11, 2018 Dünya 1670 km Hızla Döner, Hızı Yavaşlarsa Ne Olur!

Dünyanın Kendi Etrafındaki Dönme Hızı Yavaşlasa Dünyada Neler Olurdu?

Dünya kendi ekseni etrafında (ekvatordan) saatte 1669 kilometrelik bir hızla döner, biz buna düz hesap 1670 km diyelim. Şimdi farz edelim dünyamızın hızı gitgide yavaşlıyor, dünyamızda ne gibi değişiklikler olurdu?

Hızı unutmayalım saatte 1670 km. Sadece küçük bir hız değişikliğinde bir takım afetler boy gösteriyor. Ekvatorda ki sular kutup bölgelerine çekilmeye başlıyor ve böylece taşkınlar, küçük çaplı tsunamiler meydana geliyor.

Hız saatte 150 km’lere düşünce atmosferde incelme görülüyor ve nefes almak zorlaşıyor. İnsanlar yeryüzünde iken sanki bir dağın tepesindeymiş gibi zor nefes alıyor. Bu arada tsunamiler bazı ülkelerin kıyılarını tamamen sular altında bırakıyor.

Dünyanın dönüş hızı 1400 km’ye düştüğünde 1 gün artık yaklaşık 28 saat. Yer altındaki katmanlar farklı hızlarda yavaşlıyor ve bu da büyük çaplı sürtünmelere, depremlere neden oluyor.

Bir başka sorun; Manyetosfer. Dünya döndüğü için radyasyonu yansıtır. Dünya yavaşladıkça manyetik alan zayıflayacağı için radyasyonda artış gösteriyor, bu sebeple de insanlar dışarıda 15 dakikadan fazla kalamıyor. Aslında hiç çıkmasa daha iyi.

Dönüş hızı 1300 km’ye düştüğünde artık dünya haritasında ciddi bir değişiklil oluyor. İngiltere ve Avrupa’da yeni bir okyanus oluşuyor. Berlin, Paris, Londra gibi şehirleri artık yeraltı şehirleri. Türkiye ise artık Karadeniz’e değil, okyanusa kıyısı olan bir ülke.

Dünya hızı 450 km ve bir gün artık eski hesaba göre beş gün. Gündüzleri 60, geceleri de 60 saatten uzun sürüyor. Bu da insanların uyku düzenini bozuyor ve bir çok yan etkiyi beraberinde getiriyor. Bulanık görme, kas kontrolünü yitirme bu yan etkilerin başında geliyor.

Okyanuslar kutuplara doğru yöneldikçe yeni bir mega kıta oluşuyor. Artık dünyanı çevreleyen tek bir kıta var. İsmi sizce ne olabilir, yorumlarınızı bekliyorum. Bu tek devasa kıta sadece insanları değil hayvanları da etkiliyor. Hayvanların bir çoğu bu yeni dünyaya ayak uyduramıyor ve topluca ölüyor.

Hız artık 60 km ve bir gün 624 saat sürüyor. Sadece iki mevsim var, gündüzler 55°C geceler -55°C. 13 gün gündüz ve 13 gün gece yaşanıyor. Dünya durmak üzere ve yeni bir denge oturuyor. İnsanların %95’i ölüyor.

Neyse ki böyle şeyler yaşanmayacak. Ancak dünya gerçekten de yavaşlıyor ama çok yavaş 100 bin yılda 2 saniye kadar. Ancak biliyorsunuz ki küresel ısınma bazı felaketleri getirmeye başladı…

Ona iyi bakın. 🙂

Referans: onedio

Bu araştırma National Geoghraphic tarafından yapılmıştır.

Benzer İçerikler;

http://www.senbildiye.com/?p=396

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir