Kasım 11, 2018 En Güzel Kuslardan Olan Tavus Kusu Hakkında Bilgiler!

Tavus Kuşları Hakkında Bir Kaç Bilgi!

Tüm dünyada özellikle kuyruklarının göz alıcı güzelliğiyle bilinen, büyük bir kuş türü olan tavus kuşları; türlerine ait üyeler oldukça azaldığından dolayı korunma altına alınan özel türlerdir.

Dişi tavus kuşları erkeklere göre daha küçük ve daha az dikkat çekicidir, erkek tavus kuşları ise tam tersi ihtişamlı ve oldukça dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Boyut olarak erkeklerin boyları kuyruk dahil 2 metreyi geçerken, dişiler 120-130 cm civarındadırlar.

Tavus kuşunun başındaki tüylere ne denir?
Tavus kuşlarının tam tepesinde duran, bir kaç kalın tel şeklinde bir arada ve havada duran tüy topluluğuna “kepez” ismi verilmektedir.

Tavus kuşlarının ana yurtları Sri Lanka’daki ve Hindistan’daki dağlık alanlardır. Doğada yaşama şansı bulabilen bu kuşlar genelde yiyecek konusunda sıkıntı çekmeyecekleri, ekin bulunan arazilerde yaşamayı tercih ederler.

Özellikle üreme mevsimleri geldiğinde, erkekler kuyruklarını tamamen açarak oldukça güzel görüntüler sergilemektedirler. Yeşilli, mavili, yaldızlı tüyler dişiler için kurlaşma adına açılır, kapanır ve sallanır.


Mikroskop altında tavus kuşu tüyleri

Tavus kuşu sülüngiller familyasında, Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Yaşam süreleri 10-25 yıl arasında, kiloları da 4-6 kg arasında değişmektedir.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir