Mart 12, 2019

Dünyanın En Büyük Müze Soygunu; İsabella Stewart Gardner!

Yıl 1990…
Yer Amerika…

Tarihin en büyük sanat soygununu gercekleştirecek olan bu ekibin muhteşem bir planı vardı. Sadece tek gereken şey zamanı iyi ayarlayabilmekti…

Tarih 17 Mart, Hristiyanlara özgü olan Aziz Patrik Günü Festivali bu tarihte kutlanır ve halk sabahlara kadar eğlenir. Boston’da da Aziz Patrik kutlamaları yapılıyor ve halk dışarıda eğleniyordu ve sabaha kadar bu böyle devam edecekti.

Hırsızlarda soygun için bu geceyi seçmişti. Saat 01:30 civarı…

Polis kılığına girmiş iki hırsız, İsabella Stewart Gardner Müzesi’nin yan bahçesine doğru geldiler. Polisler müzede devriye gezen iki görevliye; “İçeride ters bir şeyler olduğuna dair ihbar aldık.” der.

İki güvenlik görevlisi polisleri hemen içeriye almak istemez, ancak gerçekten içeride ters bir şeyler olma ihtimaline karşın polisleri inceleme yapması için endişe içinde içeriye alırlar. Ve tarihin en büyük soygunlarından biri başlar…

Polisler güvenlik görevlilerinden birine; “Sanki seni bir yerden tanıyorum.” der. Görevliyi yanına çağıran polis görevliyi alarmlardan uzaklaştırır ve “Bizimle geliyorsun.” diyerek ellerini kelepçeler. O sırada diğer güvenlik görevlisi; “Neler oluyor, ne yapıyorsunuz!?” der.

Daha fazla oyunu uzatmayan polisler silahlarını çıkartarak; “Oyun bitti bebeğim! Bu bir soygundur!” der ve diğer görevliyi de tutuklarlar. Görevlileri bağlayıp ağızlarını bantlayarak etkisiz hâle getirirler ve hırsızlar dışarıdaki diğer arkadaşlarına haber verirler.

İlk önce 17. yüzyılda yaşamış ünlü ressam Rembrandt’ın otoportresini gözüne kestirirler. Ancak bu girişim başarılı olmaz çünkü tabloyu duvardan aldıkları anda alarmlar ötmeye başlar. Hırsızlar telaşa kapılır ve tabloyu almadan yere atıp bırakırlar.

Çok hızlı karar vermeleri gerekmektedir. Hırsızların aklına tabloları kesmek gelir, tabloları çevresinden kesen hırsızlar tam 13 tane çok değerli resmi alıp çıkarlar. Çaldıkları 13 resim 300-500 milyon dolar arasında bir değere tekabül etmektedir.

FBI bu eserlerin bulunması için 10 milyon dolarlık bir ödül koydu. Ancak “1975 yılında bir müzeden çalınan 23 esere koyulan ödülden sonra, ödül için hırsızlar başka kişilerle eserleri teslim etmiş sonra tekrar çalmışlardı.” O yüzden FBI bunun bir çözüm olmayacağını düşünmekte.

Soyguncular hakkında çok fazla detaya ulaşılsa da bugün hâlâ yakalanmış değiller. İsabella Stewart Gardner Müzesi ise hâlâ çalınan eserlerin çerçevelerini kaldırmadı çünkü eserlerin bir gün geri geleceğine inanıyorlar.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar