Kasım 12, 2018

Dünyanın En Dayanıklı Hayvanı Tardigradlar Hakkında Bilgiler!

Yakından tanıyalım dediysem, bayağı bir yakından bakmak lazım çünkü bu yaratığın boyları en fazla 1.5 milimetreye kadar uzayabiliyor. Yeni doğduklarında ise boyları sadece 0.5 mm kadar.

Tardigradlar mikroskobik canlılar olup omurgasız hayvan şubesinden, yaklaşık 960 türü biliniyor. Küçük olmalarına rağmen olağanüstü ortam koşullarına da dayanıklıdır. Tardigrad’ların bir diğer adı ise Su Ayısı.

Bu küçük ayılar çok yüksek sıcaklıklara, dondurucu soğuklara, doğal afetlere, hatta radyasyona ve hatta hatta uzay boşluğuna bile dayanıklılar. Milyonlarca yıldır dünyanın gördüğü en büyük afetlerin hepsinden deyim yerindeyse burnu bile kanamadan sağ çıktılar.

Beyni, iki gözü ve sindirim sistemi var olup kalp ve akciğerleri bulunmayan bir yaratıktır. Kuru ortamlarda büzülerek dokularında bulunan suyu buharlaştırıp oksijen tüketimini neredeyse durduruyor, uygun ortamı bulunca normal yaşantısına geri dönüyor.

Bu evrede metabolizma hızı neredeyse sıfırlanıyor. Vücutlarındaki su oranını çok alt seviyelere getirip (%3’lere) yarı-ölü moda geçiyorlar. Böylece yüksek sıcaklılardan, ölümcül soğuklardan hatta radyasyondan bile etkilenmiyorlar.

Bu dayanıklıklarını ölçmek için birçok deney yapıldı. Uzay boşluğunda çok uzun süre bırakıldılar. Uzayda havasız vakum ortama, yüksek radyasyona rağmen hayatta kalmayı başardı ve yeniden nemli ortama geçtiğinde hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ettiler.

Hani hep anlatıyoruz ya dünyanın en büyük hayvanı Mavi Balina’dır, yaşamış en büyük dinozorlardan bile daha büyük, işte Tardigrad’larda dünyanın en küçük hayvanı olma özelliğini taşıyor. Bunu da öğrenmiş olalım.
Şimdi siz cevap verin; Mavi Balina mı yoksa Tardigrad (Su Ayısı) mı? 🙂

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir