Mart 8, 2019

Dünyanın En Gizemli Adası; Paskalya!

Hollandalı denizci Jacob Roggeveen, 5 Mayıs 1722 tarihinde bu adaya ayak bastı, o gün Paskalya bayramı arifesi olduğu için, ismi buradan gelmektedir. Bugün Paskalya Adası Şili ülkesine bağlı olup kıyıya 3700 km uzaklıktadır ve en yakın yerleşim birimine en uzak adalardan biridir.

Bu adanın gizemi tabii ki uzakta oluşu değil, içinde yer alan Moai heykelleri. Moailer oldukça abartılı uzun kulakları, güçlü çıkıntılı çeneleri, büyük başları, kolsuz gövdeleri, uzun düz burunları ve belirgin göz çukurları ile insanı etkileyen görkemli heykellerdir.

Bu ada da 974 adet Moai heykeli bulunmaktadır ancak araştırmacılar 1000’den fazla olduğunu düşünüyor. Heykeller ortalama boyu 4,5 metre ve 14 ton ağırlığında. En büyüğü ise 10 metre ve 82 ton gibi bir ağırlığa sahip.

Ancak heykellerin en büyüğü yarım bırakılmış olan bir heykel, eğer tamamlansaydı tahmini olarak 21 metre ve 270 ton gibi bir ağırlığa sahip olacaktı. Bu devasa heykeller kayalardan tek parça hâlinde imâl edilip, yontma tekniğiyle gözler önüne serilmiştir.

Bazı heykellerin başında ‘Pukao’ adı verilen kırmızı şapkalar bulunur. Adanın güneybatısındaki Punapau volkanından alınmış kırmızı tüften yapılan bu tonlarca ağırlığındaki şapkalar, heykellerin kafalarına nasıl koyulduğu bilinmiyor.

Bu adanın eski isimlerinden biri Te-Pito-O-Te-Henua, anlamı; Dünyanın Merkezi. Bir diğer ismi de Mata-Ki-Te-Rani, yani; Cennete Bakan Gözler. Bazı araştırmacılara göre Paskalya Adası binlerce yıl önce gökyüzünü araştıran antik bir uygarlığa ev sahipliği yaptığını öne sürüyor.

Hatta araştırmacı Graham Hancock’a ve bir takım araştırmacıya göre ada, büyük tufandan önceki bir medeniyete ev sahipliği yaptığını ve Paskalya Adası’nın 12 bin yıl önce henüz buzullar erimemişken, büyük kısmı sular altında kalan bir kara parçasının tepesi olduğunu düşünüyor.

Diğer iki araştırmacı Christopher Knight ve Robert Lomes’ın, Uriel’in Makinası adlı kitabında ortaya attıkları teori şuydu; Atlantis’in sular altında kalmasına neden olan şey kozmik bir cismin Güneş Sistemi’nden geçmesi ve dünyada çok büyük depremlere sebep olması dünyayı felaketler ile karşı karşıya getirdi.

Sonuç olarak kıyı bölgelerine kurulu şehirleriyle Pasifik Okyanusu’nda var olmuş bir ada uygarlığını yok etmiş olabilir, yani Paskalya Adası’nın tümünü.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar