Mart 15, 2019

Eline Geçen Kişiye Lanet Yağdıran Mücevherin Hikayesi; Lanetli Elmas!

Bir zamanlar dünyanın en büyük mavi elması olan bu mücevher, 1600’lü yıllarda Hindistan’daki bir tapınaktan, Tanrıça Şiva’nın heykelinden çalınır.

Tanrıçanın alnındaki 3. gözü olan 112 karatlık bu elmas, maceraperest ve değerli taş tüccarı Jean Baptiste Tavernier’nin eline geçer.
Mücevher alıp satan Tavernier, aralarında başka değerli taşlarla birlikte hazineyi Fransa Kralı 14. Louis’e satar. Ancak satsa dahi elmasın lanetinden kurtulamaz. Jean Tavernier kısa bir süre sonra değerli taşlar aramak üzere gittiği Rusya’da köpeklerin saldırısına uğrayarak ölür.
Kral 14. Louis, 1673 yılında elmasın daha çok parlaması için yeniden kesilmesini emreder, bu işlemden sonra elmas 67 karata düşer. Kral 14. Louis, mavi elması boynunda taşımaya başlamasından sonra oğlu, erkek kardeşi, torunu ve torununun eşi ardı ardına ölür.

15. Louis ise bu elması takmak istemez.

15. Louis öldükten sonra elmasın varisi 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette olur. Gösterişli hayata çok düşkün olan bu çift elmasın gösterişinden mahrum kalmazlar. 1789’da Fransız Devrimi’nden sonra ülkeden kaçmaya çalışırken yakalanıp giyotinle idam edilir.

Elmas 1792 yılında kraliyete ait diğer mücevherler ile birlikte çalınır. Çok uzun bir aradan sonra, yıl 1901’de Henry Hope isimli bir koleksiyoncuda elmas tekrar ortaya çıkar.
Henry Hope bu elmasa ‘umut’ anlamına gelen soy ismini (Hope) verir. Ancak böylesine zengin bir adam bile kısa zamanda iflas eder.

Ve Henry Hope elması satmak zorunda kalır.
Elmasın yeni sahibi Jacques Calot bir süre sonra intihar eder.
Elmas bu kez Matmazel Landre isimli bir kadının boynunda görülür. Ancak bu güzel kadın kıskanç bir âşığı tarafından öldürülür. Elmas en son bir Rum kuyumcunun eline geçer.
II. Abdülhamit, 1908’de methini duyduğu Hope Elması’nı satın alır ve ertesi yıl tahttan indirilir.

Mavi elması Abdülhamit’e satan Rum kuyumcu da bir kazada ölür. O dönemde “II. Abdülhamit’in Elması” diyerek satışa çıkan elmasın sonraki sahibi ünlü mücevherci Pierre Cartier olur.
Pierre Cartier elmasın sahibi olmak değil, satıcısı olmak ister ve böylesine değerli bir elması kısa zamanda elinden çıkarır. 1910 yılında Evalyn Walsh McLean isimli zengin bir Amerikalı kadına takıyı satar.

Evalyn’in oğlu Vinson 9 yaşındayken bir aracın altında kalarak ölür, 25 yaşındaki kızı ise intihar eder. Eşi ise akıl hastanesine yatar ve orada ölür.
Evalyn’de öldükten sonra elmas düzenlenen bir açık arttırmada ünlü mücevherci Harry Winston’a geçer.
Winston, lanete son vermek için taşı Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’ne bağışlar.

Elmas, 1958’in 10 Kasımı’nda Smithsonuan Enstitüsü Müzesi’ne ulaşır ve elmas hâlende orada durmaktadır.

Sitemizde bulunan içerikler senbildiye.com adresine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden herhangi bir bölümü veya tamamı başka bir platformda kullanılamaz.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir