Mart 7, 2019

Kadın gibi Kadın! Türkiye’nin Önde Gelen 8 Kadını!

Leman Bozkurt Altınçekiç;

İlk Türk kadın jet pilotu. NATO kuvvetlerinin de ilk ve uzun zaman boyunca tek kadın jet pilotu oldu. 1932 yılında Sarıkamış’ta doğmuş, 4 Mayıs 2001 yılında vefat etmiştir.

Prof. Dr. Remziye Hisar;

Türkiye tarihinin ilk kadın kimyacısı. Ayrıca kendisi, bizzat Marie Curie’nin öğrencisiydi. 1902 doğumlu Remziye Hisar, 1992 yılında vefat etmiştir.

Samiye Cahid Morkaya;

Aynı zamanda bir kemençe öğretmeni olan Morkaya, Türkiye’nin ilk kadın yarış pilotudur. 1897 yılında doğmuş, 1972 yılında vefat etmiştir.

Nene Hatun;

93 Harbi sırasında Erzurum’da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahraman. 22 Mayıs 1955’de vefat etmiştir.

Selma Rıza Feraceli;

İlk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin tek kadın üyesi, Hilal-i Ahmer Cemiyeti genel sekreteri ve yazar. 5 Ekim 1931 yılında vefat etmiştir.

Süreyya Ağaoğlu;

Azeri kökenli Türk avukat ve yazar. Türkiye’nin ilk kadın avukatı ve kadın hakları savunucularındandır. 1903 doğumlu Ağaoğlu 1989 yılında vefat etmiştir.

Safiye Ali;

Türkiye’nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılır. 1952 yılında vefat etmiştir.

Halet Çambel;

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu. Kendisi Google’ın 8 Mart için hazırladığı Doodle’da yer almıştır.

Ülkemizde daha yüzlerce emek ile başarıyı kovalamış kadın var. Bu 8 Türk kadınının nezdinde; Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.

İlgili İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir