Mart 14, 2019

Evrendeki Gök Cisimlerinin Hareket Hızları Ne Kadardır?

Siz oturur hâlde veya yatarken bu gönderiyi okuyor olsanız bile aslında sürekli yer değiştiriyorsunuz ve aynı yerde bir daha bulunmuyorsunuz. Hadi biraz gök cisimlerinin hızlarından bahsedelim;

Dünyanın Kendi Etrafındaki Hızı;


Dünya kendi etrafında yaklaşık 1670 km gibi bir hızla döner. Bunun hesabı ise şu basit yöntem ile yapılır; Dünyanın çevresi ‘ekvatordan’ 40.075 km’dir. Bir günde 24 saat olduğuna göre, 40.075 / 24 = 1.669 km olur. Yani biz hissetmiyoruz ancak dünya 1669 km hızla kendi etrafında dönmektedir. Bu hızı neden hissetmediğimizi yazımın sonunda açıklayacağım.

Dünyanın, Güneş etrafındaki hızı;

Dünya’nın Güneş çevresindeki hızı, kendi etrafındaki dönüşüne göre kat be kat daha fazladır. Dünya, güneş etrafında saatte yaklaşık 108 bin km hızla hareket eder, yani ses hızından 87 kat daha hızlı. Yine söylüyorum biz hissetmiyoruz ama Dünya müthiş bir hızla hareket ediyor. Şimdi çıtayı biraz daha yükseltelim.

Güneşin, Samanyolu galaksisi etrafındaki hızı;

Peki Güneş, galaksimiz Samanyolu etrafında kaç km hızla döner? Saatte 792 bin km gibi bir hızla. Dünyamızda güneşin yörüngesinde olduğu için onunla birlikte hareket eder. Yani biz 1669 km hızla hareket edip, bir başka yöne (güneşin etrafında) 108 bin km hızla ve bambaşka bir yönde de saatte 792 bin km hızla hareket ediyoruz. Ama bunların hiç birini hissetmiyoruz tabi.

Samanyolu Galaksisinin hızı;

E birde Samanyolu Galaksisi var. Evren genişliyor o da hareket hâlinde. Hemde saatte 2.1 milyon km gibi bir hızla. Yani az önce yazdığım hızlardan ziyade bir de başka bir yöne saatte 2.1 milyon km gibi devasa bir hızla hareket ediyoruz. Ama biz bunların hiç birini hissetmiyoruz.

Peki neden hissetmiyoruz?

Dünya atmosfer ile birlikte yol alır ve dünyanın bu hareket hızı sabittir. Sabit hızla uçan bir uçakta hızı hissetmezsiniz, bir anda hızını arttırır veya aniden yavaşlarsa bunu hissedersiniz ancak sabit iken hız hissedilmez. Astronotlarda uzay aracında saatte 30 bin km’lik bir hızı hissetmezler. Uzayda da bu hızlar sabittir, eğer bir anda denge bozulursa, ki bu dışardan gelebilecek bir güç olmadığı sürece imkansızdır, çünkü evren muazzam bir denge içindedir, bu yüzden biz bu aşırı büyük hızları sabit oldukları için hissetmiyoruz. Özetle; Hız artar veya azalırsa hissedilir, ama hız sabit ise hissedilmez.

Hızlardan bahsettik ve hayal gücünüzle nasıl olduğunu az çok tahmin ettiniz diye ümit ediyorum.

Bu yazım ile hayatınızdan ortalama 3 dakika çaldım. Küçük bir hesap ile bu gönderiyi okumaya başladığınız yerden şuan 105 bin km uzaktasınız…

Hemen alt tarafta paylaştığım bu video ile de yazdığım bu yazıları pekiştirelim. Bakalım güneş ve gezegenlerin, samanyolu etrafındaki (saatte 792 bin km hızla) dönüşü nasılmış.

İyi seyirler;

Video Telif Hakkı; DjSadhu

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir