Kasım 13, 2018 Paris'in Göz Bebeği Eyfel Kulesi Hakkında Bir Kaç Bilgi!

Geçmişten Günümüze Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler!

Eyfel kulesi tarihi yapı denilemeyecek kadar yakın bir zamanda inşa edilmiştir. Ancak buna rağmen dünya üzerinde en fazla ziyaret alan yapılardan birisidir. Bir çok kişinin görmek istediği Eyfel Kulesi hakkında gelelim hazırladığımız bilgilere;

Pilot Léon Collot; Eyfel Kulesi’nin altında uçmaya kalkışınca, güneş ışığında görüşünü kaybedip antenlere çarparak yaptığı kazada hayatını kaybetti.

Photo by Associated Newspapers

1925-1934 yılları arasında, Fransız otomobil üreticisi Citroen; Eyfel Kulesi’ni kullanarak dünyanın en geniş reklam panosunun kullanıldığı reklam rekorunu elde etti.

Kule; çok sıcak ya da rüzgarlı havalarda 18 cm’ye kadar yana eğilebiliyor.

Ünlü ip cambazı Philipe Petit, 100. yılı şerefine Challiot Sarayı’ndan Eyfel Kulesi’ne kadar çektiği, yaklaşık 700 metrelik ip üzerinde yürüdü.

2010 yılında; Eyfel Kulesi’ne toplamda 250 milyon ziyaretçi gelişi kutlandı.

DepositPhotos

Kule’yi tasarlayan Gustave Eiffel aynı zamanda Özgürlük Anıtı’nıda tasarlayan kişidir.

Victor Lustig iki kere Eyfel Kulesi’ni hurdacılara satarak dolandırmıştır. Bir çok dolandırıcılığa bulaşan Victor Lustig 1934 senesinde ABD’de yakalanarak hapse (Alcatraz) gönderilmiştir. 1947 yılında hapishanede ölmüştür.

1940’ta Paris, Almanların kontrölüne geçtiğinde Fransızlar, Eyfel Kulesi’nin asansör kablolarını kestiler. Adolf Hitler, Eyfel Kulesinin tepesine merdivenleri kullanarak çıkmak zorunda kalsın diye kasıtlı olarak yapılmıştı. Hitler ise Eyfel Kulesi ziyaretinden vazgeçmiştir.

BONUS: 2009 yılında Fransa’daki ”Türkiye Mevsimi” etkinliklerinde, Eyfel Kulesi 5 gece boyunca Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir