Ağustos 20, 2019 Farklılıkları ve Özellikleri ile Finlandiya Hakkında Bilgiler!

Farklılıkları ve Özellikleri ile Finlandiya Hakkında Bilgiler!

Öncelikle Finlandiya sanıldığı gibi İskandinav ülkesi değildir. İskandinav ülkeleri; Danimarka, İsveç ve Norveç’tir. Finlandiya, İzlanda, Grönland, Faroe Adaları ve Aland Adaları ”Nordik” ülkeleri olarak geçer.

Temel Bilgiler;

Finlandiya’da, Kanada kadar olmasa da çok fazla göl bulunmaktadır. Bu ülke sınırları içerisinde yaklaşık 190 bin göl vardır. Ayrıca yaklaşık 180 bin de adaya sahiptir. Ülkenin başkenti Helsinki’dir en çok turist çeken şehridir. Resmi dili Fince ve İsveççe olup, para biri eurodur.

Güneş Batmayan Ülke;

Finlandiya’nın Lapland bölgesinde Midnight Sun olarak bilinen ve yaklaşık 2 ay boyunca devam eden bu doğa olayında güneş hiç batmamaktadır. Tabi bu dönem içinde bölgede bir çok festivaller ve etkinlikler yapılır.

Kuzey Işıkları;

Ayrıca yine bu bölge özellikle kış aylarında “Aurora Borealis” olarak bilinen ve herkesin seyretme hayalini kurduğu doğa olayı Kuzey Işıkları’nı çıplak gözle seyredebileceğiniz muhteşem bir manzarayı gözler önüne serer.

Kahvede Zirve;

Türkiye’de nasıl çay tüketimi çok fazlaysa, dünyada da en fazla İskandinav ve Nordik ülkeleri kahve tüketir. Bu ülkeler arasında ise en fazla kahve tüketen ülke Finlandiya’dır. Bir kişi günde ortalama yaklaşık 10 bardak kahve tüketir, bunun sebebi de -40’lara kadar düşen sıcaklıklardır.

İlginç Aktiviteler;

Bu ülkede eşi benzeri görülmemiş sıra dışı yarışmalar düzenlenir, bunlardan bazıları; Bataklıkta oynanan futbol turnuvası, eş taşıma yarışması, beş dakikada kaç adet sivrisinek yakalanır, Nokia’nın düzenlediği en uzağa telefon fırlatma gibi ve daha bir çoğu.

Nokia’nın Doğum Yeri;

Nokia demişken, bir zamanlar dünyanın büyük telefon markası Nokia bu ülkede doğmuştur ve ilk olarak 1865 yılında kağıt hamuru fabrikası olarak açılmıştır. Ayrıca dünyaca meşhur Angry Birds oyunu da bir Finlandıyalı tarafından üretilmiştir.

Saunalar Ülkesi;

Finlandiya diğer bir yandan Saunalar Ülkesi olarak da bilinir, çünkü 5,5 milyonluk nüfusu olmasına rağmen ülkede 2 milyondan fazla sauna bulunur. Geleneksel bir kültür olan sauna neredeyse tüm evlerde vardır.

Bedava İnternet;

2010 yılında Finlandiya’da internet erişimi yasal hak olarak sayılmaya başlandı ve tüm ülkede internet ücretsiz hâle geldi. Ayrıca Finlandiya dünyada en hızlı internete sahip ilk 10 ülkesi arasındadır.

Diğer İlginç Bilgiler;

-Finlandiya nüfusuna göre geniş bir yüzölçümüne sahiptir. 5,5 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın kilometre başına en az insan düşen ülkesidir.
-Finlandiya’da kumarhaneler yasaldır ve bu kumarhaneler hükümet tarafından kontrol edilir, kumarhaneye kalan para ise hayır kurumlarına devredilir.
-Ülkenin milli hayvanı boz ayıdır.
-Dünyanın en temiz suyuna sahip ülkelerinden biridir.
-Yaşam standartları oldukça yüksek olan Finlandiya eğitim alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir, ayrıca ülkede okuma-yazma oranı yüzde 97’nin üstündedir.
-Lapland Bölgesi’nde Noel Baba’nın resmi olarak kabul edilen evi bulunmaktadır ve 2010 senesinden beri bu ev ziyarete açıktır.
-Finlandiya geri dönüşüm konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden biridir.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar