Kasım 10, 2018

Ay Olmasaydı Dünyada Ne Gibi Farklılıklar Olurdu?

Öncelikle Ay aniden yok olsaydı eğer onunla birlikte fiziksel etkisi de ortadan kalkacağı için Dünyamızın 23 derecelik eğimi birkaç derece daha artacak ve bu artış sonucu mevsimler daha çetin yaşanacaktı. Yani kısaca yaz ayları çok daha sıcak, kış ayları çok daha soğuk geçecekti.

Ay’ın bir anda yok olması depremleri ve volkanların patlamalarını tetikleyecekti.
Ani bir etkinin kalkması üzerine oluşacak bu jeolojik kökenli faaliyetler kısa bir süre sonra yine normale dönecekti.

Gezegenimizin üzerinden büyük bir fiziksel etkinin kalkması, yani Ay’ın aniden yok olması, Dünya’nın Ay ile ortak çekim merkezini yok edeceği için bir takım yörüngesel sapmalara da neden olacaktı.

Oluşacak en büyük sorunlardan birisi de gel-gitlerin azalmasıdır, denizdeki yaşam için bu kritik bir öneme sahiptir. Eğer Ay olmasaydı gelgitlerde yüzde 70 oranında azalma olacak ve bazı canlıların yaşam mücadeleside bir hayli zor olacaktı.

Ay, dünyamızın 4’de 1’i kadardır. Bu yüzden bazı gök taşlarının yörüngelerini saptırabilir ve bazılarının da kalkan göreviyle bize çarpmasını engelleyebilir. Bu yüzden dünyaya nispeten daha sık meteor düşmesi de olasıdır.

Ay uyguladığı çekim etkisiyle, dünyanın dönüş hızını yavaşlatmaktadır. Ortadan kalktığını düşünürsek dünyanın dönüş hızını azaltan en büyük etkenlerden biri de ortadan kalkacak. Yapılan araştırmalar sonucu Ay’ın olmaması bir günün yaklaşık 6 saat daha kısa olacağı hesaplanmıştır.

Bir diğer sonuç ise dünyanın ısısındaki ufak bir azalma. Ay geceleri güneşten aldığı parlaklığı bize yansıtır ve dünyanın çok az da olsa ısınmasını sağlar. Ayın bir anda yok olması dünyanın ortalama ısısını 0.2 derece kadar düşürecektir.

Bazı canlı türleri üremek için ayın evrelerini takip eder. Bu yüzden Ay’ın yok olması canlılar açısından ciddi bir sorun teşkil edecekti.
Ayrıca henüz tam olarak kanıtlanmasa da Ay’ın ortadan kalkması, insanların psikolojik durumlarını olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Bunu astroloji ile ilgili olarak düşünmeyiniz. Ay’ın olmaması, gece-gündüz kavramlarıyla ilgili beynimizde bulunan algıları etkileyecek ve hormonal değişimlere neden olacaktır.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir