Mart 8, 2019

Kadavra Olarak Kullanılan Ömer Seyfettin’in Hikayesi!

Ömer Seyfettin yalnızca 36 yaşında vefat etmiş ve buna rağmen arkasında birbirinden değerli bir çok eser bırakmıştır. Türk Edebiyatı’nın en değerli isimlerinden biri Ömer Seyfettin ne yazık ki öldükten sonra görmesi gereken değeri görememiştir.
İşte Ömer Seyfettin’in hazin öyküsü;

1884 yılında Balıkesir Gönen’de Doğan Ömer Seyfettin memur bir ailenin çocuğuydu. Ortaokul ardından İstanbul’a gelmiş ve 1893’te askeri liseye yazılmıştır.

Ömrünü öğretmenliğe ve yazılarına ayıran Ömer Seyfettin, 1917 yılına gelindiğinde amansız bir rahatsızlığa tutuldu. Doktorlar bu hastalığı bir türlü teşhis edemiyorlardı ve elden hiçbir şey gelmiyordu. Genç yazar hızla ölümün soğuk kollarına doğru kayıyordu.

Fakat bu rahatsızlık sırasında bile Ömer Seyfettin yazılarını ihmal etmedi, birçok hikaye yazdı. Doktorlar bol bol meyve yemesini, üzüm hoşafı içmesini tavsiye ediyorlardı. Oysa Ömer Seyfettin şeker hastasıydı, fakat o günün tıbbî şartları bunu anlamaya yetmemişti.

Nitekim 1920 senesinin 25 Şubat’ında, yazarın hastalığı hat safhaya ulaşmıştı. Ömer Seyfettin, Haydarpaşa Hastanesine kaldırıldı. Buradaki bir iki haftalık yaşam mücadelesi sonucunda, 36. yaş gününe 5 gün kala 35 yaşında hayatını kaybetti.

Ölümünün ardından onun bedenini kadavra olarak kullanmak istediler; Çünkü ünlü yazarı hastanede kimse tanımıyordu; bu yüzden de sahipsiz bir ölü olduğunu düşündüler.

Arkadaşlarının, ölümünden sonradan haberdar olduğu Seyfettin’in cenazesi, Kuşdili’nde Mahmud Baba haziresinde toprağa verildi. Ama ünlü yazarın cesedinin başına gelenler bu kadarla da sınırlı kalmadı: Onun kemikleri ölümünden 19 yıl sonra Asya’dan, Avrupa’ya taşındı.

Gerekçe ise, Mahmud Baba haziresinin üzerinden yol geçecek olmasıydı. Bu yüzden Ömer Seyfettin’in mezarı, 23 Ağustos 1939’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na nakledildi.

Kısacık yaşamına birçok eser sığdıran Ömer Seyfettin, yalnız başına öldü ve öldükten sonra da hiçbir şekilde değer görmedi. Bugün 6 Mart 2019. Ömer Seyfettin’i ölümünün 99. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar