Mart 10, 2019 Gizemli Terra-Cotta (Taş Askerler) Ordusu!

Gizemli Terra-Cotta (Taş Askerler) Ordusu!

Terra-Cotta 1974 yılında kuyu açmaya çalışan köylüler tarafından tesadüfen bulunur. O zamanlarda arkeoloji dünyasını oldukça heyecanlandıran bu keşif ve beraberinde gelen araştırmalar sonucunda 8 bin asker, 130 savaş arabası, 520 at ve 150 atlı süvari heykeli ortaya çıkar.

MÖ 3. yüzyılda “İlkerin İmparatoru” diye tarihe geçen Qin Shi Huang, bölgedeki ulusları tek bir çatı altında toplayarak Çin İmparatorluğunu ve Qin Hanedanlığını kurmuştur. Herkes için geçerli yasalar, tek bir yazı dili ve ortak para birimi uygulamıştır.

Qin Shi Huang sadece Terra-Cotta ordusunu değil aynı zamanda Çin Seddi’nin de temellerini atan kişidir. Bu imparator ölümsüz olmak istediği için sonsuza kadar yaşamanın yollarını aramıştır. Hatta efsane ölümsüzlük iksirini bulmak için de epey bir çaba harcamış.

Çin’de bir geleneğe göre hükümdar öldüğünde özel eşyaları, hizmetkârları ve eşleri dahil, hükümdar ile birlikte gömülürmüş. Ancak Qin Shi Huang bunu istememiş ve öbür dünyada kendisine eşlik etmesi için pişmiş topraktan ve bronzdan oluşan bir ordu hazırlanmasını emretmiş.

Boyları 1.83 ile 1.95 arasında değişen Terra-Cotta (Toprak veya Taş askerler) ordusunun esrarengiz yanı ise bu heykellerin hepsi o zaman ki askerlerin portresi olması. Yani neredeyse parmak izine kadar bu heykellerin hepsi bir diğerinden farklı yapılmış.

Ayrıca bu gizemli ordu öyle rastgele bir şekilde dizilip, gömülmemiş. Askerler savaş stratejilerine uygun bir şekilde rütbelerine göre sıralanmış, okçu ve öncü birlikler yerini almış yani savaş meydanında her an savaşa hazır bir ordu şeklinde hazırlanıp öyle gömülmüş.

İmparatorun mezarı ise yerin 36 metre altında. Bu dev mezar yaklaşık 60 kilometrelik alanı ile dünyanın en büyük mezarı olarak kabul ediliyor. 1987 yılında bu yer UNESCO tarafından Dünya Miraslar Listesi’ne alınmıştır.

Şuan bazı yerleri halka açıkken bazı yerlerinde hâlâ çalışmalar devam etmektedir.

Bu keşifle alâkalı bir çok filmde yapıldı bunlar arasında en meşhur olanı Mumya 3’tür. (Ejder İmparatoru’nun Mezarı)

Sitemizde bulunan içerikler www.senbildiye.com adresine aittir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden herhangi bir bölümü veya tamami baska bir platformda kullanilamaz.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar