Kasım 4, 2018

Titanik Gemisi ve Titan Romanı Arasındaki İlginç Benzerlikler!

Öncelikle yazar Morgan Robertson ve kitabından bahsedelim; Biliyorsunuz Titanik 1912 yılında battı ve Robertson Titan Kazası kitabını 1898 yılında çıkardı. Ancak kitap çok az sattı ve hiç ilgi görmedi, Morgan 1915 yılında ise başarısız denilecek bir yazar olarak hayata veda etti.

Romanda anlatılanlara değinmek gerekirse, Kitapta Titan isimli dev bir yolcu gemisi vardır, bu geminin özelliği ise asla batmamasıdır. Kitabın ana temasını aşk oluşturmaktadır. Öykünün kahramanları bu batmaz denilen gemiye binerler ve öykü böylece başlamış olur…

Gemi İngiltere’den, Amerika’ya doğru yol almaktadır. Dünyanın en dayanıklı ve lüks gemisinde yaşanan bir aşkı anlatan kitapta, hiç beklenmedik bir olay olur ve gemi buz dağına çarpar ve batar.
Hâlâ bunlar küçük bir tesadüf diyorsanız, okumaya devam edin…

#Romandaki gemi İngiltere’nin Southampton limanından yola çıkıp New York’a giderken, Titanik’de aynı limandan yola çıkmış ve New York’a gitmek için hareketlenmiştir.

#Romandaki dev gemi Titan, New Foundland yakınlarında yer alan bir buz dağına çarparak batmıştır. Gerçek olayda da Titanik, yakın koordinatlarda yer alan bir buz dağına çarparak batmıştır. Aynı zamanda gemilerin nasıl battığı da oldukça benzerdir.

#Romandaki gemi ve Titanik’de de 3 adet pervane bulunuyordu.

#Romandaki gemi ve Titanik’de 3’er bin yolcu kapasitesine sahipti.

#Romandaki gemi ve Titanik’e de dönemin en zengin kişileri binmişti.

#Romandaki gemi Titan’da 24 adet, Titanik’de 22 adet filika yer alıyordu. Her iki olayda da can kaybının çok fazla olması filikaların eksik olmasına bağlanmıştır.

#Titanik’de bazı kaynaklara göre 1513, bazı kaynaklara göre 1514 insan yaşamını yitirdi. Romandaki gemide ise 1500.

#Titan ve Titanic’in; ağırlığından, uzunluğuna bir çok benzerlikleri daha var.

#Titanik filminde gemi batana kadar çalmaya devam eden müzisyenler, senaryo gereği değil, gerçekte de çalmaya devam etmişler.
İlginç olan; Kitapta da müzisyenler gemi batana kadar çalmaya devam etmiştir.

Morgan Robertson bu kitabı 1898 yılında piyasaya sürmüş, Titanik gemisinin yapımı 1909’da bitmiştir ve batma tarihi ilk seferi olan 15 Nisan 1912’dir.

14 sene sonra batan Titanik ile bu roman sizce tesadüf mü, yoksa Titanic’in batması planlanan bir olay mıydı? Şunu ekleyelim, o zamanlar dünyanın en zengin iş adamlarından 3’ü bu gemideydi.

Yorumlar size kalmış. Ne düşünüyorsunuz?

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir