Kasım 11, 2018

Güneşin Sonu (Ölümü) Nasıl Olacak?

Madem ölümünü anlatacağız, nasıl doğdu kısaca ona da değinelim… Güneş ve tüm yıldızlar; Bulutsu (Nebula) denilen yapılarda doğarlar.
Bulutsu; Uzayda geniş alanlara yayılmış olan gaz, toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapılara denir.

Bu yapılar deyim yerindeyse tam bir yıldız fabrikasıdır ve tüm yıldızların doğum yeridir. Güneşin oluşumunu veya bir yıldızın oluşumunu daha sonra detaylı bir şekilde anlatırım…
Konumuza dönersek eğer; Güneş, şuan 4 milyar 603 milyon yaşındadır… Orta yaşlı diyebiliriz.

Yıldızlar hidrojeni helyuma dönüştürerek enerji açığa çıkarır ve böylece ısı ve ışık yayarlar.
Büyük kütleli yıldızlar daha çok enerji ürettiği için ömürleri daha kısadır, küçük kütleli yıldızlar ise az enerji ürettiği için ömürleri daha fazla olur.

Bizim güneşimiz ise küçük-orta arası büyüklükte bir yıldızdır ve ömrü 9-12 milyar yıl arasında olacaktır. 4.6 milyar yaşında olan Güneşin ortalama 5-7 milyar yıl kadar daha ömrü var. Hidrojeni, helyuma dönüştürüyor demiştik ya, işte hidrojen tükendiğinde mutlak değişim başlıyor.

Güneş, dediğimiz gibi hidrojeni helyuma dönüştürerek enerji üretir. Bir süre sonra hidrojen tükenince yıldız değişime uğramak zorundadır.
Güneş bir sonraki evresinde, altta gördüğünüz gibi büyümeye başlayacak ve kırmızı dev evresine gelecek.

Bu evrede ilk olarak Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür yok olacaktır, daha sonra Venüs’ü yutan Güneş, Dünyaya çok yaklaşacak.
Haliyle, atmosfer, okyanuslar yok olacak ve Dünya bir cehenneme dönüşecek.

Bu evrede Güneş çekim etkisini bir nebze yitirecek ve diğer gezegenler biraz uzaklaşacak. Mesela Dünya, Mars yörüngesine yakın bir yere oturacak. Dünyada okyanuslar buharlaşacak ve çekirdeğinin ısınmasıyla volkanik patlamalar artacak. Dünya tam bir cehennem gezegene dönüşecek.

Güneş ise uzun bir süre Kırmızı Dev evresinden sonra büzüşerek küçülecek ve en sonunda alttaki görselde gördüğünüz gibi dünya boyutlarında ama çok fazla ağırlıkta bir beyaz cüceye dönüşecek.
Güneş, süpernova patlaması yaşamayacak çünkü o kadar ağır ve büyük değil…

Güneş son olarak uzayda uzun yıllar boyunca Beyaz Cüce olarak yaşamına devam edecek ve milyarlarca yıl boyunca yavaş yavaş soğuyarak bir siyah cüceye haline gelecek. Güneşin etrafında kalan gezegenler ise bugünden farklı yörüngelerde hepsi birer buzdan küre olarak dönmeye devam edecek…

Ancak endişe etmeye gerek yok, biz bunları zaten görmeyeceğiz.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir