Kasım 11, 2018

Güneşin Sonu veya Ölümü Nasıl Olacak?

Madem ölümünü anlatacağız, yıldızlar nasıl doğar kısaca ona da değinelim; Güneş ve tüm yıldızlar bulutsu (nebula) denilen yapılarda doğarlar.

At Başı Bulutsusu

Bulutsu; Uzayda oldukça geniş bir alana yayılmış olan gaz, hidrojen, helyum, plazma ve tozlardan oluşan bulutlara benzer yapılara verilen isimdir. Bu yapılar deyim yerindeyse tam bir yıldız fabrikasıdır ve tüm yıldızların doğum yeridir.

Güneşin Yaşı;

Konumuza dönecek olursak eğer yaşam kaynağımız güneş şu an 4 milyar 603 milyon yaşındadır, yani güneş orta yaşlı bir yıldız diyebiliriz.

Yıldızlar hidrojeni helyuma dönüştürerek enerji açığa çıkarır ve böylece etrafına ısı ve ışık yayarlar.
Büyük kütleli yıldızlar daha çok enerji ürettiği için ömürleri daha kısa olur, küçük kütleli yıldızlar ise az enerji ürettiği için ömürleri daha uzun olur.

Bizim yıldızımız güneş ise küçük-orta arası büyüklükte bir yıldızdır ve ömrü ortalama 9-12 milyar yıl arasında olacaktır. 4,6 milyar yaşında olan güneşin ortalama 5-7 milyar yıl kadar daha ömrü vardır. Hidrojeni helyuma dönüştüren yıldız hidrojenini tükendiğinde artık mutlak bir değişime uğramak zorundadır.

Kırmızı Dev;

Yıldızın bu durumdan sonraki evresi kırmızı dev adı verilen evredir. Bu durumda yıldız eski haline göre çok daha büyük boyutlara ulaşır. Örneğin güneşimizi ele alırsak alttaki görselde güneşin kırmızı dev evresinde ne kadar fazla bir boyuta ulaşacağını görebilirsiniz.

Bu evrede ilk olarak güneşe en yakın gezegen olan Merkür yok olacak, daha sonra Venüs’ü yutacak Güneş, dünyamıza çok fazla yaklaşacak.
Haliyle dünyamız güneşin bu evresinde atmosferi yok olacak ve okyanusları buharlaşacak. Dünya tam anlamıyla bir cehennem gezegene dönüşecek.

Kırmızı Dev evresinde güneş çekim etkisini de bir nebze yitireceği için geriye kalan gezegenler güneşten biraz uzaklaşacak. Mesela dünya, günümüz Mars yörüngesine yakın bir yere çekilecek. Dünyada volkanik patlamalar artacak ve ortalama sıcaklığı çok yüksek derecelere çıkacak.

Son Evre;

Güneş ise uzun bir süre Kırmızı Dev evresinden sonra büzüşmeye başlayarak küçülecek ve en sonunda alttaki görselde gördüğünüz gibi dünya boyutlarında ama eskisinden bile çok daha fazla ağırlıkta olan bir beyaz cüceye dönüşecek.

Güneş, süpernova patlaması yaşamayacak çünkü bu patlamayı yaşaması için çok daha büyük bir yıldız olması gerekirdi.

Güneş en son olarak uzayda uzun yıllar boyunca Beyaz Cüce olarak yaşamına devam edecek ve milyarlarca yıl boyunca yavaş yavaş soğuyup ışığını kaybederek bir siyah cüceye dönüşecek. Güneşin etrafında kalan dünya ve diğer gezegenler ise günümüzden farklı yörüngelerde hepsi birer buzdan küre olarak güneşin etrafında dönmeye devam edecek.

Güneşin ve beraberinde gezegenimizin bu evreleri yaşaması milyarca yıl sonra gerçekleşeceği için hiçbirimiz bunları zaten görmeyeceğiz. Fakat bu kırmızı dev evrelerini ve süpernova patlamaları uzayda her saniye yaşanıyor. Eğer dünyamıza yakın bir yıldız bir hipernova patlaması yaşamışsa ve patlamanın ışığı bize ulaşırsa ölmeden bu patlama manzarasını aylarca geceleri gökyüzünden izleyebileceğiz. Mükemmel olmaz mıydı?

Benzer İçerikler;

Yorum Gönder