Ocak 11, 2019

Adidas ve Puma’nın Düşmanlığı Nereden Geliyor?

Şuan dünyada giyim sektörü üzerine en büyük markalardan olan Adidas ve Puma, iki kardeş Adi ve Rudi Dassler’in düşmanlığından doğarak bugünlere gelmiştir. Hatta bu düşmanlık sadece aralarında olan bir dargınlık değil, memleketlerinde gruplara bölünmüş ve 60 yıl süren bir davaydı.

Adi ve Rudi kardeşler 1924 yılında Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde ayakkabı yapıp satmak için Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) adında bir fabrika kurarlar.

Bu iki kardeşin işleri oldukça iyidir ve gitgide tanınmaya başlarlar. Hatta 1928 Olimpiyat Oyunları’nda bir çok sporcuyu giydirmişlerdir. 1933 yılına geldiğinde kardeşler
Nasyonal Sosyalist Hitler Nazi Partisi’ne üye olurlar.

Şirket büyüdükçe kardeşler aralarında anlaşmazlıklar artar. Ancak rivayete göre onları birbirine düşürecek asıl sebep, 2. Dünya Savaşı sırasında Rudi’nin ABD askerleri tarafından esir alındığında, ABD birlikleriyle ilişkileri iyi olan Adi’nin kardeşini kurtarmak için hiç bir girişimde bulunmamasıdır.

Bu olaydan sonra Rudi, kardeşi Adi ile tüm ilişkilerini koparır ve 1948 yılında şehrin diğer tarafında kendi fabrikasını kurar. Adi, soyadı Dassler ile birleştirerek marka ismini adidas olarak çevirir. Rudi ise başlarda Ruda olarak yapsa da daha sonraları marka ismini daha sportif olan Puma olarak değiştirir.

Rudi Dassler 27 Ekim 1974 tarihinde, kardeşi Adi ise 4 yıl sonra 6 Eylül 1978 tarihinde hayatlarını kaybeder. İki kardeş de birbirlerine küs olarak ölürler.

Adidas ile Puma arasında süren bu düşmanlık, sembolik olarak 2009 yılında iki şirketin dostluk mücadeleri ile sona erer.

Ve son olarak Adidas ve Puma’nın hikayesi “Duell Der Brüder” 2016 yılında beyazperdeye taşınır.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir