Kasım 11, 2018 Dünyada Yaşanmış En Büyük Patlamalar!

Tarihin En Büyük Kazaları ve Bombaları!

Tarihte doğa olayları, savaşlar ve kazalardan ortaya çıkan çok büyük facialar yaşandı ve bunlardan bazılarının etkileri hâlâ sürmektedir. İşte sırasıyla hazırladığımız 9 büyük patlama;

9 – Texas Felaketi;

ABD tarihinin en büyük sanayi kazası, 16 Nisan 1947 yılında Texas’ta meydana gelmişti. Yangın sonucu gemide bulunan 2.300 ton amonyum nitrat patlamış ve petrol depolarına sıçrayarak kazada 581 kişi yaşamını yitirmiş ve 8.000’e yakın kişi de yaralanmıştı.

8 – Halifax Patlaması;

Patlama yaklaşık 1000 civarında binayı yerle bir etti. Art arda oluşan patlamalar limana yakın olan kimya tesisine, petrol rafinerisine ve yakındaki yakıt tanklarına sıçradı. Resmi can kaybı 567 olmasına rağmen, gerçek kayıp çok daha fazla.

7 – Çernobil Faciası;

26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan patlamada bölgedeki radyasyon miktarı normalin 100 bin katına ulaştı. Patlamadan 2 milyona yakın Ukraynalı etkilendi. Kanser vakaları ve anormal doğumlarda 400 katı artış oldu. Bu olayda Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi de etkilendi.

6 – Tunguska Patlaması;

30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük gök patlamasının adıdır. Bu patlamanın alevleri 800 km uzaktan görülmüştür.

5 – Tambora Yanardağı Patlaması;

Patlama o kadar büyük ki, küresel çapta iklimde anormalliklere neden olmuştur. Atmosfere karışan volkanik kül sıcaklığı düşürmüş, 1816’da yaz ortasında kar görülmesine neden olmuştur. Patlama sonucunda dağın yüksekliği 3900 m’den 2851 m’ye düşmüştür.

4 – Krakatoa Yanardağı Patlaması;

1883 yılındaki bu patlama 35 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur.
Volkanik partiküllerin oluşturduğu dev bulutlar, bu bölgeyi yıllarca karanlıkta bırakmış, ayrıca dünyanın atmosfer ısısında 2 santigrat derecelik düşüşe neden olmuştur.

3 – Hiroşima;

Hiroşima’ya atılan bombanın ilk atılışıyla 70 bin kişi yanarak öldü. Nehirler ve su kaynakları kavurucu sıcaklıktan kaçmak isteyen insanların cesetleriyle doldu. İlk yakıcı etkiden sonra radyoaktivite yıllarca kanser ve genetik sakatlıklar meydana getirdi. Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları sebebiyle 5 sene içinde yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti.

2 – Castle Bravo;

1 mart 1954’de Castle Bravo adlı hidrojen bombası, 15 megatonluk bir kuvvetle patlatıldı. 3.5 mil çapındaki ateş topu 20 km. yükseğe erişen bir mantar bulut oluşturdu. 100bin mil ötedeki Rongelap Adası sakinleri bile patlamanın radyoaktif maddeleri ile zehirlendi.

1 – Çar (Tzar) Bombası;

İnsanlık tarihinin gördüğü en etkili bombadır. Hiroşima’dan 1400 kat daha güçlüdür. Bu patlama sırasında ortaya çıkan ve sadece 39 nanosaniye süren enerji gücü, güneşinkinin %2’sidir. Nitekim böyle bir bombadan bir kaç tanesi ile dünyayı yok etmek mümkündür.

Referans: 1

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir