Mart 12, 2019

Irkçılığın ve Direnişin Sembolü; Rosa Parks!

1 Aralık 1955…

Amerika’nın Montgomery şehrinde 42 yaşındaki Rosa Parks iş çıkışı otobüse bindi. Yorgundu ve ön koltuklardan birine oturdu ama oraya oturma sebebi yorgunluğu değil artık eşitsizliğe tahammül edememesiydi.

Çünkü belediye otobüslerinde ilk sıra koltuklar beyazlara aitti. Siyahiler, boş ise ortadaki koltuklara eğer dolu ise en arkada oturabilirlerdi. Eğer arkada da yer yoksa ayakta durmaları eğer ayakta duracakları yer de yoksa otobüsten inmeleri gerekiyordu. Kural böyleydi…

O akşam bazı beyazlar ayakta kalınca şoför arkaya doğru yürüyerek koltuklardaki siyahilere ‘kalkın’ şeklinde el işareti yaptı. Üç siyahi erkek kalkıp arkaya doğru yöneldi. Rosa Parks’ın yanında cam kenarında oturan siyahi erkekte kalktı. Rosa ise cam kenarındaki koltuğa kaydı.

Rosa kayıtsızca şoförün gözlerine bakıyordu. Herkes büyük bir şok yaşıyordu. Şoför kızarak neden kalkmadığını sordu. Rosa yerini başkasına vermesi gerektiğine inanmadığı söyledi. Şoför polis çağırdı ve Rosa Parks tutuklandı.

5 Aralık Pazartesi günü ise mahkemece kamu düzenine itaatsizlikten dolayı o zamanın parasıyla 14 dolar para cezasına çarptırıldı.

Sonra ne mi oldu?

381 gün boyunca Montgomery’de bir tek siyahi bile otobüse binmedi. İşlerine, okullarına yürüyerek gittiler. Bazı siyahiler yolda gördüklerini aracına aldılar, hatta bazı beyazlar bile bu eyleme katıldı.

Belediye otobüslerini işleten şirket büyük bir maddi zarar yaşadı. Şehirde öfke yükseldi. Beyaz çeteler işe yürüyerek giden siyahlara saldırmaya başladı. Bazılarını linç ettiler!

Ancak siyahiler boykota devam etti.

Eylem, sonunda zafere ulaştı ve 21 Aralık 1956’da Yüksek Mahkeme’nin siyahilerin otobüslerde istedikleri yere oturabilecekleri yönünde karar vermesiyle siyahiler otobüs boykotunu sona erdirdiler.

Ancak buna beyaz ırkçıların tepkisi sert oldu…

Rosa Parks Heykeli

Siyahileri dövdüler, silahlı saldırıda bulundular. Rosa Parks ise pek çok ölüm tehdidi aldığı ve iş bulamadığı için Montgomery’den taşınmak zorunda kaldı ancak diğer yandan sivil haklar hareketinde mücadelesine de devam etti.

Martin Luther King’in başını çektiği hareket giderek büyüdü ve 1964’te çıkarılan yasa ile başarıya ulaştı.

Direnişin sembolü hâline gelen Rosa Parks, doğum adıyla Rosa Louise McCauley 24 Ekim 2005 tarihinde 92 yaşında hayatını kaybetti. Rosa Parks’ın bindiği o otobüs, bugün Detroit’te “Henry Ford Müzesi”nde sergilenmektedir.

Henry Ford Müzesi
Müzeyi Ziyaret Eden Eski ABD Başkanı Obama

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir