Kasım 11, 2018

Işık Hızı ile Uzayın Derinliklerine Dalmaya Hazır mısınız?

1 – İlk durağımız Dünya;

Dünyanın çevresi ekvatordan 40.075 km’dir. Işık hızı ise neredeyse saniyede 300.000 km hızla hareket eder. Küçük bir hesap yaptığımızda ışık sadece ve sadece bir saniye içinde dünyanın çevresinde 7,5 tur atıyor.

2 – Uydumuz Ay;

Dünyanın Ay’a olan uzaklığı 384 bin km’dir. Işığın Ay’a ulaşması ise bir saniyeden sadece biraz daha fazla sürüyor. Ortalama 1,25 saniye kadar. Işınlansaydık eğer bu kadar kısa sürmezdi herhalde.

3 – Yıldızımız Güneş;

Güneşe uzaklığımız ise oldukça fazla. Tam 149.600.000 km kısaca 150 milyon kilometre de diyebiliriz. Güneş ışıkları ise bize o kadar hızlı olmasına rağmen sekiz dakikada ulaşıyor. Güneş ile aramızdaki mesafe ışık hızıyla sekiz dakika.

4 – Plüton;

Sürekli dışlanan cüce gezegen Plüton’un dünyadan uzaklığı 4,5 milyar km’dir. Işık hızıyla Plüton’a varmamız ise dört saatten daha uzun sürerdi. Böylesine bir hızın katettiği yolla aslında Güneş Sistemimizin ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz.

5 – Güneşten sonra en yakın yıldız;

Biraz daha dışarıya çıkarsak eğer 1915 yılında keşfedilmiş bize en yakın (Güneşten sonra) yıldız olan Proxima Centauri karşımıza çıkıyor. Müthiş bir hıza sahip ışık bile bu yıldıza dört sene iki ayda gidebiliyor.

6 – En büyük yıldız;

Keşfedilmiş en büyük yıldızı kimler biliyor? İçine 5.1 milyar adet güneş sığacak büyüklükte olan Uy Scuti. Bu dev yıldızla aramızda ışık hızıyla 9.500 yıl mesafe var.
Şimdi çıtayı biraz yükseltelim…

7 – Galaksimiz Samanyolu;

İçinde tahmin edilen 250 milyardan fazla yıldız barındıran galaksimiz Samanyolu’nun bir ucundan diğer ucuna ışık hızıyla yaklaşık 200 bin senede gidiliyor.
Düşünün ki iki bin yılda dünyamızda neler yaşandı.

8 – Komşu galaksi Andromeda;

Biraz daha uzaklaştığımızda bize en yakın galaksi olan Andromeda galaksisi, Dünya’dan ışık hızıyla 2 milyon 527 bin yıl uzaklıkta.
Düşünün ki dünyadan bir ışık yola çıkıyor, bize en yakın galaksiye iki buçuk milyon yılda varıyor.

9 – En uzak galaksi;

Ve geliyoruz yolculuğumuzun son durağına. Bize en uzak galaksi olarak bilinen GN-z11 Galaksisi, Samanyolu’ndan 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

1 saniye içinde Ay’a varan bu muazzam hızdaki ışık işte bu kadar sönük kalıyor. Varın evrenin büyüklüğünü siz hesap edin…

Benzer İçerikler;

Yorum Gönder