Kasım 16, 2018

İskandinavyalı Korsanlar! Vikingler Hakkında Bir Kaç Bilgi;

Vikingler veya Norslar, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim. Yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan savaşçı bir halktır. 8 – 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da birçok yeri fethetmişlerdir. Viking akınları ile birlikte birçok manastır yok olmuştur.
İşte Vikingler hakkında bir kaç bilgi;

Viking Kadınları;

Vikingler’de erkekler kadınları kendilerinden eksik görmediği gibi aynı zamanda değerliydi. Özellikle kralların eşleri şehri kralla birlikte yönetirdi. Ayrıca Vikingli kadınlar isterse ordu yönetebilir isterse savaşa katılabilirdi, tercihleri kendilerine aitti.

Vikingler’in Amerika Keşfi;

Şu an Oxford Üniversitesi’nin kütüphanesinde yer alan ve tesadüf eseri bulunan bir belgeye göre Vikingler’in Amerika kıtasına Kristof Kolomb’dan yaklaşık 500 yıl önce ayak bastığı belirlenmiştir.

Viking Miğferleri;

Vikinglerle özleşen boynuzlu miğferlerin kullanıldığı hiç bir kaynakta yazmamaktadır. Vikingler bu miğferleri yalnızca dini törenlerde takarlardı. Savaşlarda bu başlıklar hiç bir zaman kullanılmamıştır. 19. yüzyılda Gustav Malmstörm ve Richard Wagner opera tiyatrolarında bu kaskları takma sebebiyle günümüze bu algı ile gelmesine neden olmuştur.

İstanbul Kuşatması;

Vikingler Tuna Nehri’ni kullanarak Karadeniz’e inmiş ve İstanbul’u kuşatmaya çalışmıştır. Kuşatma başarısız olunca İstanbul’a barış yolu ile girmişlerdir. Ayasofya’da bulunan 9. yüzyıla ait Viking yazıları bu olayı doğrulamaktadır.

Paris’i Yıllarca Saldırdılar;

Vikingler Sen Nehri üzerinden yıllarca Paris’i kuşatmışlardır. Defalarca kuşatılan Paris bu durumdan en sonunda usanarak Vikingler ile anlaşma yapmış ve Fransa’nın kuzeyinde bir bölgeyi tarım yapmaları için Vikingler’e vermişlerdir.

Valhala;

Vikingler’de ölüm yaşı genel olarak 25’di. Bunun başlıca sebebi sık sık savaşmaları ve ölümden korkmamaları. Çünkü Vikingler’in inanışına göre eğer bir Vikingli savaşta ölürse Valhala’ya yani cennete gidiyorlardı.

Fiziksel Özellikleri;

Vikingler çok uzun boylu ve yapılılardı. Ortalama boyları 1.80’den uzun olan Vikingler gittikleri her yere korku salıyordu. Bir çok kaynakta uzun ve korkusuz adamlar olarak bilindikleri yazmaktadır.

Cenaze Törenleri;

Vikingler savaşta ölen askerlerin adına törenler düzenlerdi. Bu törende ölen askerler teknelere konulur, gemi yakılarak azgın sulara bırakılırdı. Bu bir Vikingli için büyük bir onurdu çünkü tekne onları öteki dünyaya götüreceğine inanırlardı.

Kan Kartalı;

Kan Kartalı (Blood Eagle), veya Eski Nordik dildeki şiirlerde karşımıza çıkan haliyle Blóðugr örn, uygulaması oldukça kan ve dehşet içeren bir işkence yöntemi.

Genelde birinin babasını öldüren soylu kişilere yapılan bu idam şeklinin gerçekleşmesi için kurban tahtadan bir platforma yüz üstü yaslanıyor. Sonra keskin bir aletle sırtına bir kartal figürü oyuluyor. Kartal figürü kurbanın sırtına oyulurken olabildiğince derin olmasına özen gösteriliyor.
Bu işlemden sonra kurbanın omurgası görülebilecek bir hal alıyor. Ritüeli uygulayan kişi ellerini kurbanın sırtından geçirip kaburga kemikleri teker teker ters çeviriyor. Böylece kanatlarını açmış kanlı bir kartal görüntüsü oluşuyor.
En son işlem olarak da kurbanın ciğerleri sırtın açılmış kısmından sökülüyor ve omuzlarına konuyor.

Kimi kaynaklar bu işkencenin Odin’e sunulan insan kurbanlara uygulandığını söylerken kimileri bu argümanı reddediyor. Kimi kaynaklara göreyse uygulanma şekli biraz daha farklı, mesela kurbanın açık yaralarına tuz serpilmesi gibi.

Ragnar Lodbrok;

Vikingler dizisini izlememiş ancak izleyecek arkadaşlar bu bölüm spoiler içerir, bilginize…
Ragnar, Viking kahramanı ve kralıdır. Başarılı bir komutan olan Ragnar, Fransa ve İngiltere’ye başarılı seferler düzenlemiştir. En büyük olabilmek adına mücadele etmiş, bu mücadeleler sonucu Danimarka ve İsveç’in kralı olmuştur. Lagertha ve Aslaug ile evlenmiş, bu evliliklerinden kendisi gibi şöhrete kavuşacak Björn ve İvar adında çocukları olmuştur. Ragnar, Fransa nehirlerini kullanarak büyük çaplı yağmalamalar yapmıştır. Özellikle hristiyanların kilisede ayin yaptıkları pazar günleri saldırmıştır. Savaş stratejileri ile bir çok başarı elde etmiş Ragnar Lodbrok 865 yılında esir düştüğü İngiltere’de kral Ella tarafından yılan çukuruna atılarak öldürülmüştür.

Benzer İçerikler;

http://www.senbildiye.com/?p=352

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar