Mart 14, 2019

İstanbul’un Kayıp Adası Vordonisi!

İstanbul’da sizin de bildiğiniz üzere 9 ada var.
Bunlar; Büyük ada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Kaşıkadası, Tavşanadası, Sedefadası, Yassıada ve Sivriada.

Fakat bilinenin aksine İstanbul’da 9 değil, 10 ada vardı. Peki ya bu ada neredeydi?
O kayıp ada aslında Manastır Kayalıkları, Bostancı Çöken Ada ve Höreke adları ile bilinen ve iki küçük adacıktan oluşan adaların tümü olan Vordonisi (Vordonos) adası.

Vordonisi adası, Bizans Döneminde diğer adalarda olduğu gibi sürgünlere ve din adamlarına ev sahipliği yapıyordu. Vordonisi adasının en önemli yapısı ise manastırıydı. Bu manastır keşiş Photios tarafından yaptırılmıştı.

1010 yılının temmuz ayında İstanbul tarihinin en büyük depremlerinden biri yaşandı ve bu deprem ile birlikte Vordonisi adası sular altında kaldı.

Bu büyük deprem ve ada felaketiyle birlikte ada da yaşayan insanlarda ada ile birlikte sulara gömülmüş ve hiç kurtulan olmamış. Bu felaket ile birlikte diğer adalarda yaşayan insanlarda bir hayli korkmuş.

Ancak yakın bir tarihte yapılan bilimsel araştırmalara göre diğer adalar için böyle bir risk öngörülmedi. Çünkü diğer dokuz ada granit kayalıklar üzerinde yer alırken, batan ada Vordonisi alüvyon bir tabakadan oluşuyordu.

Geçen bunca zaman ile birlikte Vordonisi adası bir şehir efsanesine dönmüş ve unutulup gitmişti. Ancak MS. 500 tarihli bir İstanbul haritasının tekrar incelenmesi sonucunda bu kayıp ada tekrar gün yüzüne çıktı. Kayıp ada Vordonisi’yi ortaya çıkaran isim ise Büyükadalı Dr. Akilla Milas’tır.

Dr. Akilla Millas

Yakın bir zamanda Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde bu kayıp ada ile alakalı çalışmalar hızlandırıldı.

Amaçları ise Vordonisi adasını UNESCO Dünya Mirası listesine sokmak ve dalış turizmine açmak. Umarım bu tarihi bölgemizin değeri fazlasıyla bilinir.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir