Hikayeler

Japon İmparator Nintoku ve Ders Niteliğinde Bir Hikaye!

Japon İmparator Nintoku ve Ders Niteliğinde Bir Hikaye!

Japonya’nın 16. İmparatoru Nintoku milattan sonra 313 yılında tahta çıkar. Tahta çıktığında sarayının kulesine çıkan Nintoku ülkesine şöyle bir bakar. Evlerin tepelerinde yukarı doğru yükselen hiçbir duman göremeyince, halkının fakir bir durumda olduğunu ve bu yüzden hiç kimsenin evinde yemek pişmediğini anlar.

Hemen bir buyruk çıkartan imparator halkının birkaç yıl boyunca yalnızca kendileri için çalışması emrini verir. Sarayda hizmet veren kişileri bile evlerine gönderir. Sadece kendileri için çalışan halk, üç yılın ardından fakirlikten kurtulur ve bolluğa erişir…
Nintoku sarayın kulesine tekrar çıkar ve her yerde tütmekte olan dumanları görünce halkının artık refaha eriştiğini anlar ve yanında bulunan eşine büyük bir mutlulukla “Artık zenginiz.” der…

İmparatoriçe ise aradan geçen 3 yılın sonunda bakımsızlıktan dolayı her yeri eskimiş, çatısı akmış, bitkileri solmuş sarayı göstererek “Sen buna mı zenginlik mi diyorsun? der.
Nintoku’nun karısına verdiği cevap ise yüzyıllar boyunca Japonların aklından çıkmaz; “Halkın yoksulluğu bizim yoksulluğumuzdur, halkın zenginliği de yine bizim zenginliğimizdir.”

Japon İmparator Nintoku ölüm yılı olan 399 yılına kadar saltanatını sürdürmüştür.

Benzer İçerikler;

Share:

Yorumlar