Ocak 18, 2019

10 Madde ile En Çalışkan Ülke Japonya!

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Hatta en doğudaki ülkedir diyebiliriz. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir. Japonlar için kutsal bir dağ olan Fuji Dağı aktif bir yanardağdır ancak 3 asırdan uzun bir süredir volkanik bir etkinlik göstermemiştir.

Japonya, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın nüfus açısından 10. en kalabalık ülkesidir. 600 km² yüzölçümü ile megapol bir bölge olan başkent Tokyo ise 35 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık metropolitan alanıdır.

6000’den fazla adaya sahip Japonya’nın 400’den fazla adasında yerleşim vardır. Çok fazla ada ve adacığa sahip Japonya bu alanda dünyadaki ilk sıralarda yer alır. Dünyada en fazla adaya sahip ülke ise 17 binden fazla ada ile Endonezya’dır.

Adalar ülkesinden ziyade depremler ülkesi de denilebilir, çünkü maalesef depremlerin çok yaşandığı bir ülke. Günde en az 2-3 depremin yaşandığı Japonya’da senede 1500’ün üstünde deprem yaşanmakta. 1923 yılında 7.9’luk depremde yaklaşık 150 bin insan hayatını kaybetmiştir. Yakın zamanda daha büyük depremler olmasına rağmen gelişen teknolojileri sayesinde depremlere oldukça önlem alınmıştır.

Uzun yaşama konusunda Japonya dünyada en önde gelen ülkelerden birisidir. Gerek yaşam tarzları ve zengin kültürleri ile çoğu insanın hayran kalacağı bir ülkedir. Japonya nüfusunun yaş ortalamasına bakıldığı zaman 50.000’in üzerinde insan 100 yaşı üzerindedir.

Japonya’nın hızlı trenleri dünyanın en dakik taşıma araçlarıdır. İstatistiklere göre ortalama gecikme süreleri 18 saniyedir. 20-25 saniye geciktiğinde, şirketin veya çalışanların yolculardan özür dilediğini duymuşsunuzdur.

Japonya günümüzde teknolojik alanda dünyada ilk sırada yer alan ülkedir diyebiliriz. Ayrıca otomotiv, elektronik, kimya ve tekstil endüstrilerinde de dünya çapında ilk sıralardadır. 4 trilyon dolarlık milli geliriyle ABD’den sonra 2. en büyük ekonomiye sahiptir. Çok çalışkan bir millet olan Japonya’da işssizlik sadece %4 oranındadır, okuma-yazma oranı ise neredeyse %100’dür.

İlgiçtir ki, dünyanın en meşhur kazalarından biri olan Titanik kazasından kurtulan bir Japon diğer yolcular ile ölmediği için ülkesinde korkak ilan edilmiş ve öyle çağırılmıştır.

Dünyada suç oranı ve cinayet oranı en düşük ülkelerinden biriyken, intihar olayları yüksek boyuttadır. Her yıl 30 binden fazla insan intihar etmektedir. Japonların intihar etmek için seçtikleri en popüler yer Fuji dağının eteklerinde Aokigahara diğer adıyla Lanetli Orman’dır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Holokost’ta Japonlar tarafından öldürülen Çinli sayısı, yahudi soykırımında öldürülen insanların sayısından daha fazladır.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar