Ocak 18, 2019

Kanada Hakkında Bu Bilgileri Duyunca Vize Başvurusu Yapabilirsiniz!

Kanada’da çok fazla göl bulunmaktadır, öyle ki dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60’ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer alır.

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip olan ülke Kanada’dır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Yönetim şekli demokrasi ve anayasal monarşidir.

Ülkenin ismi Fransız kaşif Jaques Cartier’in yerlileri yanlış anlamasıyla ortaya çıkmıştır. Yerlilerle buluşan Cartier, yerel dilde ‘köy’ anlamına gelen ‘Kanata’ olarak söylenmesini yanlış anlayarak Canada olarak literatürde yerini almasına sebep olmuştur.

Kanada çok güçlü bir adalet sistemine, sosyal ve kültürel hizmetlere sahip bir ülke olduğu için dünyada en düşük suç oranına sahip ülkelerin başında gelmektedir.

Kanada’da ilk ve orta öğretim ücretsiz olup yüksek öğretimde devlet sübvansiyonu vardır. Dünyaca meşhur kolejlere ve üniversitelere sahip olan Kanada’ya dünyanın bir çok yerinden öğrenci gelmektedir. Ayrıca eğitime en fazla yatırım yapan ülkelerden biridir.

Kanada’da şehirlerin genişlemesine rağmen, yeşilliklerini korumayı başarmışlardır. Halkın gidebileceği birçok orman, park ve doğal alan mevcuttur. Yani modernlik ve doğayı bir arada tutmayı başarmışlar.

Ayrıca dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olan kuzey ışıklarını bu ülkeden çok net bir şekilde görrmek mümkündür.

Kanada’da yaşayan insanların yarısından fazlası üniversite mezunudur. Ayrıca buraya yeni taşınan insanlar, halk için; Çok güler yüzlü olduklarını ve aralarına karışmakta zorlanmayacağınızı, size kendilerinden biriyimişsiniz gibi davranacaklarını söylemektedir.

Kanada 1984’te elinde bulunan tüm kitle imha silahlarını yok etmiş ve sahip olmayacaklarını kabul eden anlaşmalar imzalamıştır.

2. Elizabeth aynı zamanda Kanada’nın da kraliçesidir. Eski astronot olan Julie Payette, kraliçeyi temsilen Kanada Genel Valisi görevini üstlenmektedir.

Okullarda organize edilen bir projede öğrenciler sokak direklerine bağladığı montlar ile ihtiyaç sahiplerine umut oluyor. Sağ alttaki görsel ise çoğu markette olan bir uygulama, insanlar alışverişte fazladan ürün alıp buralara bırakıyor, ihtiyacı olan insanlarda gelip alıyorlar.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir