Ocak 10, 2019

Kanlı Bir Tarih: 1. Dünya Savaşı Hakkında Bilgiler!

Sivillerinde hedef alındığı en ölümcül savaşlardan biridir. Sivil yerleşim birimlerine yönelik ilk bombardıman, Alman zeplinlerinin 1915 yılında İngiltere’ye saldırmasıyla başladı. Zeplinlerden atılan bombalar, pek çok masum insanın hayatına kaybetmesine sebep oldu.

1. Dünya Savaşın’da 2 güçlü devletler topluluğu savaşmıştır. İttifak Devletleri: Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan ve Osmanlı.
İtilaf Devletleri: İngiltere, Fransa, Rusya, Japonya, ABD, Yunanistan, Romanya, Portekiz ve İtalya’dan oluşmaktaydı.

1. Dünya Savaşı en çok asker katılımı olan savaşlardan birisir. Savaşta tüm ülkelerden toplam 65 milyon asker katılmış ve bunlardan 8.5 milyonu ölmüştür. Yaklaşık olarak 21.3 milyon asker yaralanmış, 7.7 milyon asker ise kayıp veya esir bırakılmıştır.

1. Dünya Savaşı’nda kimyasal silahlar da kullanılmıştır. 1915 yılında önce Fransızlar sonra da Almanlar tarafından başlayan zehirli gazların kullanımı, pek çok askerin ölümüne; ölmeyenlerin büyük bir kısmınında gözlerinin kör olmasına sebep olmuştur.

Savaşta yüzbinlerce asker sakat kaldı. Onbinlerce asker kollarını ve bacaklarını savaş meydanında bıraktı. Gözü, burnu veya çenesi parçalanan o kadar çok asker vardı ki, Avrupa kentlerinde bu insanların kullanımı için özel maskeler üretilmeye başlandı.

Bu acı savaşta ölmeden ve sakat kalmadan kurtulanlar ise savaşın olumsuz psikolojik etkisinden kurtulamamıştır. 4 yıl boyunca her gün yaşadıkları, belleklerine silinmeyecek biçimde kazınmıştır. Bazı askerler için sadece bomba bile denmesi korkudan saklanmalarına yeterli olmuştur.

En büyük asker kaybını 2 milyon ile Almanya vermiştir. Savaşta en az kaybı veren ülke 300 kayıp ile Japonya olmuştur. Japonya 1. Dünya savaşında az kayıp yaşamasa da, 2. Dünya savaşında atılan atom bombaların da etkisiyle 2 milyonun üzerinde kayıp vermiştir.

Savaştan en kârlı devlet İngiltere çıkmış ve Avrupa’nın en güçlü devleti olmuştur. Taraf değiştiren İtalya, Avusturya’dan toprak almış ve 12 Adalar’a hakim olmuştur. Rusya, Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorlukları yıkılmış ve yeni milli devletler kurulmuştur.

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar