Ocak 9, 2019

Kapıdaki Düşman Filminin Gerçek Kahramanı Vasili Zaytsev!

2. Dünya Savaşı sırasında bir çok keskin nişancı kayıtlara geçti. Bunlar arasında en fazla düşman askeri öldüren ve ülkelerinde geçrek kahraman ilan edilen bir kaç keskin nişancı var, bunlardan birisi de Vasili Zaytsev;

23 Mart 1915 tarihinde Ural Dağları’nda Rusya’nın Çelyabinsk bölgesinin Elino Köyü’nde bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinde yaz aylarında çobanlık yapmış ve bu sırada avcılıkta yaparak usta bir nişancı olmuştur. Vasili 1936’da Sovyet Pasifik Filosuna katılmış, ilk savaş deneyimini 1942’de 1047. Piyade Alayı mensubu olarak Stalingrad’da yaşamıştır.

Normal bir piyade olarak 30 asker öldürünce üstleri onun atıcılık ile ilgili yeteneğini göz önüne almış ve Vasili’ye bir sniper tüfeği vermişler. Kendisine verilen bu keskin nişancı tüfeği ile 3 aylık bir zamanda çok sayıda asker öldürmüştür. Ruslar, Vasili’nin bu askeri başarılarını halkın moralini yüksek tutmak için devamlı basına yansıtmışlardır.

Kapıdaki Düşman filmini izleyenler hatırlayacaktır ki, filmde bir Alman keskin nişancı ile yaşadığı düello konu alınmıştır. Ancak bu sadece film icabı diyebileceğimiz bir senaryodur. Böyle bir düello gerçekte yaşanmamıştır.

Filmi izlemeyenler için;
-Spoiler- Filmde Almanya’daki keskin nişancı okulunun komutanı SS Albayı Heinz Thorwald veya Binbaşı Erwin Konig, Vasili Zaytsev’i öldürmesi için cepheye çağırılır. Hikayenin sonunda Vasili, Alman keskin nişancıyı öldürür. Bu olay derin araştırmalara rağmen böyle bir rakibin varlığına rastlanılmamıştır. -Spoiler-

Şu var ki, bir keskin nişancı bir bölgede uzun zaman boyunca ölmez ve karşı taraf için sorun yaratırsa, (Vasili Zaytsev gibi) karşı taraftan keskin nişancılar o kişiyi öldürmesi için görevlendirilir. Vasili Zaytsev ile düello yaşayan farklı bir çok keskin nişancı olmuştur.

Asteğmen Vasili Zaytsev 10 Ekim 1942 ile 17 Aralık 1942 tarihleri arasında Stalingrad’da 225 asker öldürmüştür. Öldürdükleri askerler arasında 11 adet Alman keskin nişancısı vardır.
Ocak 1943’te, nişan aldığı gözünden ciddi bir şekilde yaralanır. Yetenekli bir cerrah tarafından gözü kurtarılsa da bir daha göreve dönmesine izin verilmez. Daha sonra kendisi keskin nişancı eğitmeni olarak görevlendirilir ve 28 keskin nişancı yetiştirir. Ayrıca Vasili Zaytsev, keskin nişancılık üzerine 2 adet eğitim kitabı yazmıştır. Bu kitaplar hâlen Rusya askeri okullarında okutulmaktadır. Zaytsev, 22 şubat 1943’te ”Sovyetler Birliği Kahramanı Nişanı” ile ödüllendirilmiştir.

Savaş bittikten sonra yüzbaşı Zaytsev terhis olmuş, Kiev’de bir tekstil fabrikasında çalışmaya başlamıştır. 15 Aralık 1991 yılında hayatını kaybetmiş ve Kiev’deki Lukyanivski Askerî Mezarlığı’na defnedilmiştir.

31 Ocak 2006 yılında naaşı Volgagrad’daki Mamayev Kurgan Anıt Mezarlığı’na taşınmıştır.

2. Dünya Savaşı’nda Rusların en önemli keskin nişancılarından biri olan Vasili Zaytsev, 2001 yılında vizyona giren ve başrolünde Jude Law’ın oynadığı ”Kapıdaki Düşman” filmi ile tüm dünya çapında daha fazla tanınmıştır.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar