Haziran 17, 2019 Kayıp Bir Şehir: Antik Kent Petra Hakkında Bilgiler!

Kayıp Bir Şehir: Antik Kent Petra Hakkında Bilgiler!

Dünyanın en gizemli bölgelerinden biri olan Petra, tarih sahnesinden silinmeden önce Nebati Krallığının başkentiydi. Halk göçebe kabilelerden oluşuyordu. MÖ. 400 ile MS. 106 yılları arasında burada muhteşem bir kent kurdular ve onu geniş bir ticaret krallığının merkezi yaptılar.

Nebatiler burada batıda Romalılar ve Helenistik dönem Yunanlılarıyla ve doğuda Perslerle ticaret yapıyordu. Nebatilerin şöhreti, dönemlerinde dünyanın en zenginleri olmasından geliyor. Ticaret sayesinde çok zengin ve nüfuzlu hale geldiler.

Nebati Krallığı MS. 106 yılında Romalılara yenildi ve kent Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girdi. 5. yüzyıldan sonrada bölgedeki depremler ve kentteki ekonomik nedenlerden dolayı kent unutulup gitti. Nebatilerden geriye ise antik bir şehir kaldı.

Bu antik kent bin yıldan uzun bir süre kayıp bir şehir olarak bilindi. 1812’de İsviçre’li bir kâşif olan Johann Burckhardt kayıp şehri keşfetti. Kent, 6 Aralık 1985 yılında UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne alındı ve 2007’de Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edildi.

Nebati Krallığı, Petra Kentinin güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen yumuşak kumtaşı kayalarına, oyma sanatı ile; görkemli tapınaklar, kaya mezarlar, anıtlar, evler, ticarethaneler ve hayranlık uyandıran bir amfi tiyatro inşa ettiler.

Antik kentte dikkat çeken en görkemli yapılar; El-Hazne, Roma tarzında inşa edilmiş Amfitiyatro, Ad-Deir Manastırı, Kraliyet Mezarları, Hz Musa’nın Kardeşi Harun’un Mezarı (Aaron’un Mezarı). Bu görkemli yapıtların çok büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Oyma sanatıyla işlenmiş bu kentin görkemi gerçekten dillere destan ancak en görkemli yapısı olan El-Hazne’ye ulaşmak için 1,2 km’lik Siq adı verilen bir geçitten geçmeniz gerekiyor. Buraya develerle veya faytonla gidilebiliyor ama ortamın büyüsünü hissetmek için yürümek en mantıklısı.

El-Hazne 12 katlı bir bina yüksekliğindedir. Uzmanlar yaklaşık 200 yıldır inşaatının ardındaki mühendislik dehasını anlamaya çalışıyor.

Ayrıca yapılan araştırmalarda bölgede 10 bin yıla kadar yaşam izleri bulundu. Araştırmalar sonucu Petra’nın güzelliği yanı sıra gitgide gizemi de artıyor.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir