Mart 9, 2019

Lady Godiva Kimdir ve Hikayesi!

11. Yüzyıl…
Yer İngiltere….

Halk, İngiltere’nin Coventry şehrinde uygulanan ağır vergilerden artık isyan etme durumuna gelmiştir. Vergileri arttırmaktan geri kalmayan Lord Leofric, Lady Godiva ile evlidir. Lady Godiva bu konuda halktan yanadır ve eşi Lord Leofric’i vergileri azaltması için ikna etme çabasındadır.

Artık Lady Godiva’nın bu ısrarlarından bıkan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapmak ister. Bu teklif ile Godiva’nın bu ısrarlarından vazgeçeceğini düşünür, teklifi şudur; Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak, tüm şehri boydan boya geçmesi. Bu şartı ile vergileri azaltacağını söyler.

Nasıl olsa Lady Godiva’nın buna cesaret etmeyeceğini düşünen Lord Leofric, artık baskılardan kurtulduğunu düşünür.

Ve o an gelir… Lady Godiva atın üzerine çıkar ve vakur bir şekilde şehre doğru hareketlenir.

Halk bu olayı daha önceden öğrenmiştir. Lady Godiva’nın bu hareketine karşın tüm halk dükkanlarını kapatır ve herkes evine girer. Dışarıda hiç kimse yoktur, hatta insanlar pencerelerin perdelerini bile aralamazlar. Lady Godiva’nın bu benzersiz davranışı karşısında halk, Lady Godiva’ya saygınlığını gözlerini kapatarak gösterirler.

Ve bu olaydan sonra Lord Leofric mecburi bir şekilde verdiği sözü tutmak zorunda kalır, vergileri indirir…

Gizlice Lady Godiva’ya sadece bir kişi bakar. Bu kişinin ismi Tom’dur ve ilerleyen zamanlarda kör olur. İngiliz edebiyatında yer alan ‘Peeping Tom’ yani (Röntgenci Tom) tabiri buradan gelmektedir.

İsmet Özel’in şiirinde; ”Ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur.” mısrası da bu olayı anlatır.

Lady Godiva’nın ise bu kararlılığı, cesareti ve saf düşüncesi ilerleyen zamanlarda pek çok sanatçıya, ressama ve şaire ilham kaynağı olur.

Benzer İçerikler;İnstagram üzerinden takip etmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir