Kasım 14, 2018

Merhaba… Ben Kapitalizm! (Müthiş Bir Yazı)

Merhaba… Ben Kapitalizm!
Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz? Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor! Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi” olabiliyor.

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı. Elbette kapitalistler birer ‘aziz’ gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık evde yaşayan aziz!

Ben Kapitalizmim!
Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten birinin oradan bir bardak kahve alabilmesi için 3 gün çalışması gerek! Uzakdoğuda 6-12 yaş arası kızlar $200 gibi komik paralarla seks kölesi olarak satılıyor.
Ben Kapitalizmim ve “Serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun. Victoria’s Secret ülkelerine Türkiye’de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra $80 verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum! Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var. Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene $8.5 milyar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrıdan bahsediyorsunuz?
Bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel’i “Sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken mi yoksa Müslümanlar’ın 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken mi?

Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir