Kasım 15, 2018

Dünyanın En Büyük Mucidi Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla’yı özel yapan şey onun zamanındaki diğer politik düşünen insanlar gibi yalnızca para, rahat yaşamak ve gelecekleri için değil, insanlık ve halk için kendini bilime adamasından gelir. Kendini bütünü ile insanlığa adamış, dünyada en fazla patenti bulunan, kullandığımız elektrikli aletlerin öncüsü, dünyanın en büyük bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla’yı yakından tanıyalım;

10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da doğdu.
Tesla öğrenciyken; ”Dünyada boşa akan suyun kullanılabileceğini ve Niagara şelalesinin elektrik üretmek için kullanılabileceğini” söylediğinde öğretmeni bile Tesla’yı yerine oturtmuş ve öğrencilik yıllarında Tesla’yı küçük görmüştü. Oysa öğretmeni sadece bir kaç öğrenci tarafından bilinecekken, Tesla dünyanın en büyük bilim adamlarından birisi olacaktı ve bunu ona kurduğu hayalleri verecekti.

Nikola Tesla dört yıllık eğitimini üç yılda tamamlar ve 1873’te mezun olur.

Yıl 1884… Tesla, New York’ta gider ve elektrikçi olarak Edison’ın şirketinde işe alınır.

Şirkette kısa süre içinde farkedilince, Edison’ın doğru akım jenaratörünü yeniden tasarlama görevi verilir, Tesla bu tasarımı kısa zamanda tamamlayarak Amerika’da ki elektrik kesilme sorunlarını kökten çözdü ama Edison, Tesla’ya bu sorunun düzeltilmesi sonucunda vadettiği parayı ödemeyince, Tesla işten ayrıldı.

Tesla doğru akıma karşı alternatif akım adında bir proje başlattı. Tesla’yı kendine rakip gören Edison, alternatif akım projesini karalama kampanyasına başvurdu hatta o kadar ileri gitti ki, sırf projeyi kötülemek için halka açık alanda alternatif akım kullanarak Tospy adında bir fili idam etti.

Nikola Tesla öğrenciyken söylediği Niagara şelalesine dünyanın ilk işlevsel hidro elektrik santralini kurarak, sadece zenginlerin kullandığı elektriği halkın kullanımına açtı. Hatta bugün Niagara şelalesinin önünde Nikola Tesla heykeli bulunmaktadır.

Daha sonra dev bir kule inşa ederek, bu kule ile uzak yerlere ses ve görüntü iletebileceğini, elektriği kablo kullanmadan aktarabileceğini ve yapay şimşekler çaktırabileceğini söyledi. Medya ise bu kuleyi mantara benzetip bütün parasını buna harcadığı için Tesla ile dalga geçti.

Onun amacı ise, şimşeklerle elde ettiği elektrik enerjisini atmosferde depolayıp dünyanın dört bir tarafına dağıtarak, elektriği insanların ücretsiz ve kablosuz kullanabilmesiydi. Bunu duyan elektrik firma sahipleri Tesla’ya karşı cephe aldı, çünkü bu onların işine gelmiyordu.

Tesla’ya destek çıkan olmadı ve maddi sıkıntılardan dolayı projeyi durdurmak zorunda kaldı. Tesla uzaya da merak duyuyordu; Kendi laboratuvarından uzaya ilk ses dalgalarını Tesla yollamış ve uzay mekiklerinin, robotların, uzaktan, kumandalı uçakların icadına da önayak olmuştur.

Nikola Tesla daha sonra teleforce (ölüm ışını) isimli bir projesini duyurdu.
Bu projesinde yapay şimşekler çakarak 400 km uzaklıktan 10 bin savaş uçağını eritebileceğini söylemiştir.

Ölüm Işını ve Haarp Projesini okumak için buraya tıklayın.

Modern dünyanın temelini atan Nikola Tesla diğer insanlar gibi ticari düşünmediği için, başkaları onun buluşlarıyla milyarlar kazanırken, Tesla 1943 yılında 86 yaşında beş parasız şekilde bir otel odasında ölü bulundu.

Paranın başkaları için taşıdığı anlam benim için hiçbir şey ifade etmiyor.
Ben tüm birikimimi buluşlarıma adadım.

Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesin eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek benimdir!

Nikola Tesla

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir