Kasım 12, 2018 Öldükten Sonra Vucudumuza Neler Olur?

Öldükten Sonra Vücudumuzda Ne Gibİ Değişiklikler Olur?

Vücuttaki kan dolaşımı yetersizliği sonrası yavaş yavaş ölüm solgunluğu evresine girilir. Bu olay, beyaz tenli olan insanlarda daha hızlı yaşanır. (15-25dk)

Ölüm gerçekleştikten sonra vücutta periyodik olarak bir ısı kaybı yaşanır. Vücut sıcaklığı, bulunduğu ortamın sıcaklığına düşene kadar saatte ortalama 1 derece ısı kaybeder.

Ölümün ardından bir de leke oluşumu evresi var. 3 saat sonra görülen bu evreyle birlikte kan, 4-5 saat içinde yer çekiminin de etkisiyle büyük damarlardan vücudun yere yakın kısmındaki kılcal damarlarlarda toplanır ve lekeler bu şekilde oluşur.

Ölüm sonrası deride yaşanan su kaybı nedeniyle tırnakların ve saçların eskisine oranla daha da büyüdüğü zannedilir fakat öyle bir durum yoktur. Tırnakların büyümesi için yeni hücrelerin üretilmesi gerekir, aynı şey saç için de geçerlidir.

Solunumun durması bakteriler için işaret oluyor ve çalışmaya başlıyorlar. İlk çürüyen organlar ise göz, beyin, mide ve bağırsaklar. En geç çürüyen kısımlar ise kalp, mesane ve böbrek.

2-3 gün içinde karın bölgesinde renk değişikliği oluşur, biriken gaz karnın şişmesine sebep olur.
3-4 gün içinde renk yayılarak renksiz damarların görünmesini sağlar.
3 hafta içinde dokular artık yumuşar ve organlarla birlikte patlar. Tırnaklar da düşmeye başlar.
4 hafta içinde ise dokular sıvılaşır ve yüz artık tanınamaz hale gelir.

Son olarak iskeletleşme evresi yaşanır. Vücuttaki tüm yumuşak dokular ortadan kalktıktan sonra geriye yalnızca kemik kalır. Bu süreç, tropik bölgelerde haftalar içinde gerçekleşirken karasal iklimlerin yaşandığı bölgelerde çok daha uzun sürebiliyor, ortalama 4 yıl.

Yaşamak güzeldir… Her günün her dakikanın anlamı çok fazla. Bu içerikten korkmanıza gerek yok, her canlı gibi bizde bunları yaşayacağız.
Yalnızca güller solmadan sulanmalı… Yani iş işten geçmeden sevdiklerimizin kıymetini bilmeliyiz. Öyle değil mi?

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir