Ocak 13, 2019

Yüzüklerin Efendisi Filmlerini İzlemekle Öğrenemeyeceğiniz 9 Bilgi!

Gandalf, Hobbit filminde, Orta Dünya’da 5 büyücü olduğundan söz etmekte. Bunlar; Saruman, Gandalf, Boz Radagast ve 2 Mavi Büyücü. Bu pek bilinmeyen 2 mavi büyücülerin isimleri Mavi Alatar ve Mavi Palando’dur.

Legolas ve Gimli yıllarca iki iyi dost olarak yaşamaya devam ediyorlar. Aragorn’un ölümünden sonra Legolas ve Gimli Ölümsüz Diyarlar’a gitmek için bir gemi inşa ediyor ve Orta Dünya’dan ayrılıyorlar.

Kartallar Orta Dünya’da diğer ırklar gibi özgür bir ırk, yani taşıma aracı veya vahşi bir hayvan değil. Gandalf’a yardım etme sebepleri sadece arkadaş olmaları. Ayrıca kartallar, Frodo’yu neden götürmedi derseniz, böyle bir yolculuk çok dikkat çeker ve yolda öldürülebilir, yüzük Sauron’un eline geçebilirdi.

Hobbit filminde Bilbo Baggins’in orklar yakındayken parlayan kılıcını hatırladınız mı, daha sonra Yüzüklerin Efendisi’nde Frodo kullanmıştı. Orta Dünya’da bu kılıçtan iki tane var, diğeri de Gandalf’ın kılıcı. Ancak efekt maliyeti sebebiyle filmde Gandalf’ın kılıcına efekt verilmemiş.

Tolkien, cevapladığı bir hayran mektubunda şöyle demiştir; “Eğer Gandalf tek yüzüğü kullanmak isteseydi, savaşta Sauron’u alt ederdi. Fakat daha sonrasında Sauron’dan daha beter kötülüğe düşerdi.”

Pek bahsi geçmez ama Orta Dünya’da çok önceden yaşamış devasa yaratıklar vardı, bunlar; Devasa örümcek Ungoliant, Gandalf’ın öldürdüğü Balrog’un atası Gothmog ve Smaug’dan onlarca kat büyüklüğünde dev ejderha Ancalagon.
Ungoliant hariç hepsi de Öfke Savaşı’nda vardı, artık savaşı siz düşünün…

Orta Dünya’nın en kötü karakteri Sauron değil, Melkor veya diğer ismiyle Morgoth’dur. Sauron ise Melkor’un sağ koludur. Melkor, çok uzun zaman önce tüm kötülükleri bir araya getirmiş, müthiş bir ordu kurmuştu. Ancak bu ordu Orta Dünya’nın gördüğü en büyük savaş olan Öfke Savaşı’nda yenilgiye uğradı.

Öfke Savaşı’nda öyle devasa yaratıklar vardı ki, Smaug bu savaşta muhtemelen bir fare gibi ortalıkta gezerdi. Dev ejderha birliğine komuta eden Ancalagon, küçük bir birlikten oluşan Balrog hatta onların en büyüğü Gothmog ve daha bir çoğu. Bir çok güçlü elf bu yaratıklar tarafından öldürülmüştür.

Kitapların yazarı Tolkien’e göre bütün hikayedeki asıl kahraman Sam idi.
Sadece sen değil Tolkien, sanırım çoğu Yüzüklerin Efendisi hayranı da böyle düşünüyor.

Peki ya siz?

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar