Ocak 11, 2019

Pablo Escobar Hakkında Bilgiler ve Tüm Gerçekler!

Fakir bir çiftçi çocuğundan dünyanın en zengin 7. adamına dönüşen, Dünyada uyuşturucu denilince akla gelen ilk kişi Pablo Emilio Escobar Gaviria.

Lideri olduğu uyuşturucu karteli; 1980’lerde haftalık 420 milyon dolar, yıllık ise 22 milyar dolar para kazınıyor, sadece paralara geçirdiği lastiklere ayda 2500 dolar harcıyordu.

Dünyanın en çok aranılan ve en ünlü suçlusu olarak bilinse de bir kesimin Robin Hood’u oldu. Evsizlere ve fakirlere sürekli olarak para yardımı yaptı. Futbolu çok severdi, çocuklara futbol sahaları yaptı, ülkesine bedava gezilen hayvanat bahçesi inşa ettirdi.

ABD’ye her gün 15 tondan fazla kokain sokuyordu. Bunların çoğu Florida kıyılarından deniz yolu ile yapılıyordu.
Amerika uyuşturucu yapmayı da, kullanmayı da “El Patron” lakaplı Escobar’ın öğrendi.

Fakat böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği yerler virane yerler olunca her yıl parasını %10’unu farelerin kemirmesinden yada su akıntısına denk gelmesinden dolayı kaybediyordu. Fakat Pablo Escobar için bu önemsenmeyecek bir meblağ idi.

Pablo Escobar’ın en çekindiği şey ise Amerika hapishanelerinde ceza çekmekti. Sırf bu nedenle Kolombiya hükümetine, hükümet borçlarını kapatmaya karşılık, suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Fakat kabul edilmedi.

Pablo Escobar’ın hâliyle polislerle de başı bir hayli dertteydi. Polisler tarafından aranan Pablo Escobar 1993 yılında her bir polisin başına 3 bin dolar ödül koymuştu. Bu ödülü almak isteyen siviller ise o dönem 400 polisi sokaklarda öldürmüştü.

Fakat tarihin en zengin uyuşturucu baronu kaçmasına rağmen bu savaşı kazanamadı ve 1993’te bir silahlı çatışmada bu çatıda öldü. Otopsi raporunda onu öldüren kurşun kulağına yakın bir yerden isabet etmişti bu da büyük ihtimalle intihar ettiğini gösteriyor.

Pablo Escobar’ın Dünyanın her yerinde aranırken oğlu ile Beyaz Saray önünde çektirdiği hatıra fotoğrafı;

Bu bilgileri daha önce duymuş olma ihtimaliniz yüksek…
Şimdi gelelim, Escobar hakkında bilmedikleriniz ve Escobarın gerçek yüzüne!
Robin Hood lakabı da almış Escobar bir dönem hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açmış, öldürülecek her polis için para ödülü koymuştur. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürmüş ve 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Pablo Escobar’ın 200 yargıç ve 1000 polis, gazeteci ve bürokratla birlikte toplam 4000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.
Robin Hood Escobar’ın göz ardı edilen bilgilere daha yeni başlıyoruz.

Pablo Escobar, Kolombiya’nın en büyük 2. şehri olan Medellin’in yöneticilerinden birinin çocuğunu kaçırmış ve bunun neticesinde fidye olarak 100.000 dolar elde etmiştir.

Escobar’ın kızı için yaktığı paraları hemen hemen herkes bilir. Peki Escobar’ın kızı doğum gününde Unicorn (Mitolojik tek boynuzlu at) istediği için, Escobar bir at alarak kafasına koniyi zımbaladığını ve atın enfeksiyondan öldüğünü biliyor muydunuz?

Pablo Escobar, ileride eşi olacak kız arkadaşıyla görüşmeye başladığında 24 yaşındaydı. Kız arkadaşı ise sadece 13.

Escobar bir adamından kahve getirmesini istemiş ve daha sonra ağzının köpürmesini sağlayacak bir ilaç almış. Bunun neticesinde, “Beni zehirlemeye çalıştın” diyen Escobar 10 dakika boyunca adama silahını doğrultarak korkunç bir anı yaşatmıştır.

Bir çocuk kaçırıldığında hemen tepki verebiliyoruz, yüzlerce insanı öldüren bir terör eyleminde aynı tepkiyi veriyoruz. Masum bir hayvanı zevk için öldüren birine de tepki gösteriyoruz. Peki hepsini yapan bir insana neden saygı duyuyoruz?

Neredeyse bir ordu tarafından aranırken Beyaz Saray önünde hatıra fotoğrafı çektirmesini kral bir hareket gördüğümüz için, fakirlere yardım ettiği için veya dünyayı dize getirdiği için bir hayranlık duyuyor olabiliriz ancak bu eli kanlı biri olduğunu değiştirmez…

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar