Kasım 15, 2018

Piramitler Nasıl Yapıldı? Cevabı burada!

Konuya Girmeden Bir Kaç Ön Bilgi…

İlk Piramit;

Sakkara Piramidi

Kusursuz olarak nitelendirilen, hayranlık duyduğumuz Büyük Giza Piramitleri inşa edilene dek, öncesinde Mısır’da bir çok piramit inşa edildi. Bunlar arasında inşa edilen ilk piramit, Firavun Zoser zamanında Mimar İmhotep tarafından yapılan Sakkara Piramidi’dir.

Hatalı İnşa Edilen Piramitler;

Bent Piramidi

Daha sonra basamaklı piramitlerin yerini pürüzsüz piramitler almaya başladı. Dashur bölgesinde, Firavun Snefru zamanında yapılan Bent Piramidi veya diğer ismiyle Eğik Piramit, mühendislik hataları sebebiyle eğik bir şekilde inşa edildi.

Ve Büyük Piramit;

Keops/Khufu veya Büyük Piramit

Daha sonra Snefru’nun oğlu Firavun Keops, babasından ve geçmiş dönem mimarlardan ders alarak Keops Piramidi’ni diğer isimleriyle Khufu Piramidi veya Büyük Piramit’i inşa etti.

Piramitleri Uzaylılar mı Yaptı;

Piramitler nasıl yapıldı kısmına geçmeden önce bu yapıların bir anda dikilmediğini ve uzun yıllar boyunca hatalardan ders çıkarılarak inşa edildiğinin bilinmesi gerek. Çünkü piramitlerin uzaylılar tarafından inşa edildiğini düşünen bir kesim de var, herkesin düşüncesine saygılıyız ancak burada belirtmek istediğim piramitler bir anda oraya dikilmedi, Mısır’da 100’den fazla piramit vardır ve mühendislik hatalı bir çok piramit bulunur. Bunlar arasında en kusursuz ve en büyük olanları Giza Piramitleri’dir.

Piramitleri Yapan İşçiler;

İnşaatta ölen bir işçinin mezarı

Çok önceki yıllarda piramitlerin yapımında kölelerin çalışıldığı düşünülüyordu ancak 1990 yılında Giza Piramitleri’ni gezen bir turistin, üstünde olduğu atın ayağı bir çukura düştü ve bu çukur incelendiğinde karşılarına bir mahzen açıldı. Bu yer piramitlerin inşaatı sırasında çalışan paralı işçilerin ve onların ustalarının mezarıydı. Bu mezar işlemeli ve gösterişli olarak yapılmıştı, bu da işçilere verilen değeri gösteriyordu. Köle sınıfındaki çalışanlara bu şekilde mezarlar yaptırılmazdı. Daha sonraki kazılarda bir çok mezar daha bulunacaktı.

Piramitler Nasıl Yapıldı;

Gelelim şimdi asıl meseleye; Günümüz teknolojisiyle bile yapılması çok zor olan bu antik yapılar üzerine onlarca teori ortaya atıldı. Kimi bu yapıları uzaylıların yardımı ile yapıldığını kimileri ise devlerin yardımıyla inşa edildiğini düşünüyordu.
Gerçekten de bu teorilerin haklı bir yeri vardı, çünkü bu dev yapılarda kullanılan taşlar o zamanlarda nasıl taşındığı, nasıl üst üste koyulduğu büyük bir merak konusuydu. Ayrıca bu yapılar çok uzun zaman içinde yapılması mümkündü, oysa Giza Piramitleri’nin her biri ortalama 20 yıl içersinde tamamlanmıştı.
Dünyanın 7 Harikası’nın ilki ve günümüze sağlam ulaşabilmiş tek yapısı olan Keops Piramidi’nin yapılışı ile ilgili bir çok teori konuşulurken, bir Mısırlı’nın günlüğünde piramitlerin nasıl yapıldığına dair yazılar yer alıyordu.


British Museum

”Merer” isimli bu Mısırlı’nın tuttuğu günlüklerde piramitlerin yapılışı hakkında bir çok detay bulunuyordu. Ayrıca Merer’e ait bu papirüs şimdiye kadar piramitler hakkında elde edilmiş ilk ve tek kayıt olarak tarihe geçti.

Resmin kaynağı: Channel 4/YouTube

Papirüse göre; Ağırlığı 2.5 ton olan bu taşlar 800 kilometre uzaklıktaki Asuan’dan, Nil Nehri üzerinden birbirine bağlanmış ahşap tekneler ile taşındı.

Resmin kaynağı: www.cbc.ca

Giza Bölgesi’ne doğru Nil kıyısındaki bir limandan kanal açan mühendisler, 800 km uzaklıktaki Asuan şehrinden Giza’ya, 170 bin ton ağırlığındaki taşı 4 gün süren yolculuk ile getirmeyi başardı.

Resmin kaynağı: www.cbc.ca

Peki Taşlar Nasıl Dizildi?

En alta koyulan taşlar çok daha ağırdı, yukarıya doğru gitgide taşların ağırlığı azaldı, azaldı dediysem azalmış hâli bir arabadan daha ağır taşlardı.

Ortalama 2.5 ton ağırlığındaki bu taşların yukarıya kaldırılma gibi bir ihtimali olmadığı için, mühendisler müthiş bir zeka örneği göstererek piramitin çevresindeki toprağı yükselttiler ve böylece bu taşlar, altını su ile ıslattıkları kızakların (bu sebeple daha iyi gidiyordu) yardımıyla yukarıya doğru sürüklenerek taşındı, bu her ne kadar zor gibi gözükse de çok fazla işçinin olması sebebiyle hızlıca ilerliyordu.

M.Ö. 2580-2560 yılları arasındaki 20 yılda inşa edilen Keops Piramidi’nin çevresi kasa taşlarıyla kaplanmıştı ve güneş ışığının vurmasıyla o zamanlar mücevherler gibi parlıyordu. Tabii MS. 14. yüzyılda o bölgede oluşan depremler ve aradan geçen zaman ile oluşan aşınmalar sonucunda bu ışıltısını kaybetti, ancak görkemini hiç bir zaman kaybetmeyen piramitlerin inşaası böylece tamamlandı. Etrafındaki tümsekler ise yıllar içinde temizlenilebildi.

Sonuç olarak hâlâ piramitlerin uzaylılar tarafından veya devler tarafından inşa edildiğini düşünen insanlar olabilir, saygı duyarız. Ancak bu düşünce o zamanın mimarlarının kullandığı fizik, geometri ve matematiğe kısaca zekalarına saygısızlık olur. Bu da benim düşüncem. 🙂

Sitemizde bulunan içerikler senbildiye.com adresine aittir. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden herhangi bir bölümü veya tamamı başka bir platformda kullanılamaz.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar