Mart 17, 2019

Stephen Hawking Kimdir ve Hayatından Bilgiler!

Stephen Hawking 8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde hayata gözlerini açtı. Biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking‘in çocukları Stephen Hawking, Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirip Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji (evren bilimi) doktorası yaptı. 1960’ların başında tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı.

Doktorlar, 1964 yılında ilk eşi Jane ile evlenme hazırlığı yapan Hawking’in iki ya da üç yıl ömrü kaldığını söyledi. Ama rahatsızlığı beklenenden daha yavaş ilerledi, çiftin ayrıca üç çocuğu oldu. Hawking bu hastalığının, hayatında kendisine bazı faydaları olduğuna inanıyordu.

Stephen Hawking bu ağır hastalığına rağmen çalışmalarına her zaman devam etti. Dünya çapında milyonlarca satılan ”Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabıyla şöhreti yakalayan Hawking, daha sonra devam niteliğinde olan ”Zamanın Daha Kısa Tarihi” isimli kitabı ile teorilerini geliştirmeye devam etti. Stephen Hawking kitaplarında süpersimetriden süper kütle çekimine, zaman yolculuğundan kuantum teorisine, görelilikten süpercisim kuramına ve daha bir çok evrenin bilinmez konularına değindi.
Stephen Hawking kuantum fiziği ve karadeliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isim oldu ve kitapları 40 dile çevrildi.

Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörüdür. Fiziğe katkılarından dolayı 1974 yılında Royal Society‘nin en genç üyelerinden biri oldu, 1979 yılında Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsüne getirildi, 1982 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından CBE ile ödüllendirildi.

Hawking, 1985 yılında sesini de yitirmiş olduğu gerekçesiyle, tekerlekli sandalyesine yerleştirilmiş yazıları sese dönüştüren bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurmaya başladı.

Stephen Hawking, dünya hakkında bir takım kıyamet teorileri öne sürmüş ve insanlığın başka gezegende kolonileşmesine mecbur olduğunu belirtmiştir.

Stephen Hawking; Tıp bayramı, Albert Einstein’ın doğumu günü ve Pi Sayısı’nın kutlanış tarihi olan 14 Mart’ta (2018), 76 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

Hawking’in hayatı, 2014 yılında The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) isimli film ile beyaz perdeye taşınmıştır. Bu filmin başrolünde ise ”Fantastik Canavarlarlar” ve ”The Danis Girl” filmlerinin başrolü olan, başarılı oyuncu Eddie Redmayne rol aldı.

“Bu durum; Zamanın, her şeyin başlangıcı olduğu anlamına gelir. Her şeyin nasıl başladığını anlayabilmek için evrenin dışında başka bir güç aramaya başlamalıyız.”
Stephen Hawking

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir