Kasım 19, 2018 Split ve Bir Çok Filme İlham Olan Billy Milligan'ın Hayatı!

Tam 24 Farklı Kişiliğe Sahip Billy Milligan’ın Filmlere Konu Olan Hayatı!

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Öncelikle William Stanley Milligan’ın daha fazla bilinen adıyla Billy Milligan’ın hastalığından bahsedelim;
Çoklu Kişilik Bozukluğu veya Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) hastalığına sahip kişiler farkında olarak veya olmayarak alternatif kişilikler geliştirir. Kendi öz kişiliğinden ziyade bu diğer kişilikler (bir veya daha fazla) öz kişilikten tamamen farklı olabilir. Mesela öz kişilik özünde kaba bir insan iken diğer kişiliği son derece kibar, kültürlü olabilir. Farklı örnekler vermek gerekirse diğer bir kişilik 1000 yaşında bir filozof da olabilir, 5 yaşında ufak bir kız çocuğu da olabilir. Hatta şöyle ki; bir kişiliğin tiki varken diğer kişiliğin o tiki olmuyor, birinin bir şeye alerjisi varsa diğerinin olmuyor. Bir bedende tamamen farklı insanlar diyebiliriz. Ne kadar fazla kişilik varsa, hastalık o kadar ağır oluyor. Bu 2’de olabilir 100’de. Şimdi bahsedeceğimiz Billy Milligan kendi öz kişiliği ile birlikte tam 24 farklı kişiliğe sahip.

William Stanley Milligan

Billy Milligan’ın Biyografisi;

Biliy Milligan 14 Şubat 1955 tarihinde Dorothy ve Johnny çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Billy Milligan’ın kendisinden 2 yaş büyük abisi ve 1 yaş küçük kız kardeşi vardı. Babası Johnny çok fazla içki içen ve kumar oynayan birisiydi. Bir süre sonra depresyona giren Johnny 1959 yılında intihar etti.

Billy’nin annesi Dorothy 3 çocukla birlikte bir süre yalnız bir hayat sürdükten sonra 1963 yılında Chalmer Milligan ile evlendi. Billy ve kardeşleri soy isimlerini üvey babasından aldılar.

Billy Milligan henüz 3 yaşındayken bu hastalığın belirtileri boy gösterdi. Üvey babası Chalmer, Billy’e cinsel istismarda bulununca Billy’nin bu hastalığı daha da ilerlerdi.

Billy Milligan’ın Çocukluğu

Billy 20 yaşında iken bir çok suça karışmaya başladı. Silahlı soygun ve tecavüz girişiminde bulunan Billy 1975 yılında hapse girdi. 1977 yılında şartlı tahliye ile çıkarılan Billy Ekim 1977’de Ohio Eyalet Üniversitesi’nde üç kadına tecavüz etmeye kalkıştı. Tecavüz etmeye yeltendiği kurbanlarından birinin ifadesine göre; Billy, 3 yaşında bir çocuk gibi davranıyordu.

Billy Milligan’ın Tutuklanması

Bu olaydan sonra Billy tekrar ıslah evine yatırıldı. Ağır bir ceza alması gerekirken Psikaytr Dr. David Caul, Billy Milligan’ın çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olduğunu belirten bir rapor düzenledi. Psikaytra göre Billy’nin bedeninde birden fazla kişilik vardı, bunlardan bazıları; Bilim, tıp, hematoloji alanında uzman bir İngiliz olan Arthur, Zincirlerden kaçış ustası ve teknoloji tasarımcısı Tommy, Yugoslav komünist Ragen, Tacizleri gerçekleştiren 19 yaşındaki lezbiyen Adalana ve diğerleri…

Mahkeme gerçekleştirildi ve Billy hiç ceza almadı. Bu şekilde af dünya tarihinde bir ilkti. Araştırmalar ve tespitler sonucunda suçları işleyen kişi Billy’nin öz kişiliği değil, alternatif kişiliklerdi. Billy’nin hastalığı nedeniyle ceza verilmedi ancak serbest de bırakılmadı, Billy bundan sonraki 10 yılını hastanede geçirecek, gözlem altında tutulacaktı.

Billy Milligan

Tedavi altına alınan Billy için doktorlar bir şey yapamıyordu. Billy’e oldukça yardımcı olsalar dahi tedavi kısmında elden bir şey gelmiyordu. 10 yıl boyunca hastanede kalan Billy 33 yaşında serbest bırakıldı. 3 yıl sonra 36 yaşında iken Ohio mahkemesi tarafından tamamen suçsuz kabul edilerek davası kapatıldı.

1996 yılında Kaliforniya’da Stormy Life Productions tarafından bir kısa filmde oynayacağı gündeme geldi ancak muhtemelen o film çekilmedi. Bu tarihten sonra Billy Milligan hakkında pek bir bilgi yok. Uzun bir süre boyunca kendisinden hiç kimse haber alamadı. Ta ki ölüm haberine kadar; Billy Milligan 12 Aralık 2014’de 59 yaşında iken bir bakımevinde kanserden hayatını kaybetmişti.

Billy hastanede kaldığı sırada doktorlar tarafından tüm kişilikleri kayıt altına alındı. Billy Milligan’ın bedeninde bulunan öz kişiliği hariç 23 kişiliğin 9 tanesi iyi ve zararsız olarak tabir ettiği, 14 kişiliği istenmeyen ve kötü şeyler yaptırmak isteyen kişilikler olduğu tespit edildi.
Bu kişiliklerin istenen veya istenmeyen olduğuna bile Billy’nin öz kişiliği değil, alternatif kişiliklerden Arthur ve Ragen karar veriyordu.

İşte Billy’nin bedenindeki kişiliklerin özellikleri;

Billy Milligan ve Kişilikleri

1 – Billy; Asıl kişilik.
2 – Arthur; Son derece sofistike ve eğitimli bir İngiliz. Bilim, tıp, hematoloji alanında uzman. Entelektüel düşünmeyi gerektiren zamanlarda beden onun sorumluluğundadır. Kişileri istenip, istenilmeyen diye sınıflandıran 2 kişiden biri.
3 – Ragen; Yugoslavyalı ve Slav aksanı var, Sırpça yazıp konuşabiliyor ve olağanüstü güçlü. ”Aileyi” desteklemek için soygun yapıldığını itiraf etti. Ancak tecavüz hakkında bir bilgisi yoktu. Kişileri istenip, istenilmeyen diye sınıflandıran 2 kişiden biri.
4 – Allen; Sigara içen tek kişilik. Tam bir yönlendirici, dış dünya ile iletişim kurabilecek en uygun kişi. Bateri çalıyor ve portre çiziyor.
5 – Tommy; Sık sık Allen ile karıştırılan karakter. Elektronik uzmanı ve teknoloji tasarımcısı. Ayrıca zincirlerden kaçış ustası. Manzara konusunda uzmanlaşmış bir ressam.
6 – Danny; İnsanlardan, özellikle de erkeklerden korkuyor. Üvey babası Chalmer yüzünden kendi mezarını kazmış ve oraya kendini gömmüştü.
7 – David; 8 yaşında ve onun lakabı ”Acı Kalecisi” Başkalarının acı çektiği zamanlarda onlara destek oluyordu.
8 – Christene; 3 yaşında küçük bir kız ve disleksi (öğrenme güçlüğü). Ancak Arthur ona okumayı ve yazmayı öğretmiş. Ragen ile özel bir bağı var. Adalana kızlara taciz ettikten sonra, kurbanın; ”3 yaşındaki çocuk gibi davranıyordu.” dediği kişilik.
9 – Chritopher; Christene’nin kardeşi, mızıka çalıyor.
10 – Adalana; 19 yaşında bir lezbiyen. Diğer kişilikler için yemek yapıp evi temizleyen kişi. Şiir yazmayı seviyor. (Tecavüzleri gerçekleştiren Adalana bu eylemleri diğerlerinin haberi olmadan gerçekleştirdiğini itiraf etti.)
11 – Phil; Zaman zaman suçlar planladı. Brooklyn aksanı ile konuşuyor.
12 – Walter; Avustralyalı. Bir karga öldürdüğü için istenmeyen kişilik olarak işaretlendi. Mükemmel bir yön anlayışına sahip ve kişilikler arasında gözcü olarak kullanılırdı.
13 – April; Billy’nin üvey babası Chalmer’ı öldürme planları yapan kişilik. Hatta April bu konuda Ragen’i bile ikna etmeyi başardı. Neyse ki Arthur son saniyede Ragen ile konuştu. April bu yüzden istenmeyen kişilik olarak işaretlendi.
14 – Samuel; Yahudi olan ve Tanrı’ya inanan tek kişilik. Diğer kişiliklerin resimlerini satması sebebiyle istenmeyen kişilik olarak işaretlendi.
15 – Mark; Sık sık zombi olarak adlandırılır. Çünkü ona bir şey sorulmadığı sürece hiç bir şey yapmaz ve sıkıldığında duvarlara bakar.
16 – Steve; Sahtekâr. Taklitler yapabilen bir komedyen. Asla milletvekili olduğunu kabul etmiyor. İstenmeyen kişilik olma sebebi yaptığı komikliklerin aile sorunlarına yol açması.
17 – Lee; Şakacı ve bu şakaları diğer kişiliklerin başını belaya sokuyor. Ayrıca hareketlerinin sonuçlarına aldırış etmiyor.
18 – Jason; Basınç düzenleyicisi. İlk başlarda aileye gerginlik yaşatmamak için kullanıyordu fakat daha sonra bu sorun olmaya başladı.
19 – Bobby; Maceraperest. Sürekli küresel bir krizi düzeltmeyi hayal eder. Ancak tutkusu yoktur, bu yüzden istenmeyen kişilik olarak seçildi.
20 – Shawn; Sağır ve kafasındaki titreşimi hissetmek için vızıldayan sesler çıkarır. İstenmeyen biri olma nedeni sağır ve bir yararı olmamasıydı.
21 – Martin; New York’lu bir züppe. Hiç bir şey yapmadan her şeye sahip olmak istiyor.
22 – Timothy; Gay. Bir çiçekçi dükkanında onunla flört etmeye başlayan eşcinsel bir adamla karşılaştı daha sonra kendi dünyasına çekildi.
23 – Kevin; İstenmeyen bir kişilik olma nedeni bir eczaneyi soyma planları yapmasıydı.
24 – Öğretmen; Tüm kişiliklerin birleşimi. Diğer tüm kişiliklerin eylemlerini, düşüncelerini, özelliklerini tamamen hatırlar.

Notlar;

Billy Milligan’ın doktoru Daniel Keyes 1981 yılında ”Billy Milligan’ın Zihinleri” isminde bir roman yayımladı.

Billy Milligan’ın Zihinleri

2016 yılında Çoklu Kişilik Bozukluğu konulu, başrolünde James McAvoy olduğu Split (Parçalanmış) adlı film vizyona girdi. (Film, Billy Milligan’ın hayatını anlatmıyor, sadece benziyor)

Split (Parçalanmış) Film Afişi

Billy Milligan’ın hayatını anlatacak filmin çekimlerine yakında başlanacağı, başrolünde Leonardo Di Caprio’nun oynayacağı şu sıralar gündemde, ne zaman çıkacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

Billy Milligan’ın hayatını daha net anlayabilmeniz için hemen alt tarafa ”Çoklu Kişilik Bozukluğu” hastalığının nasıl bir şey olduğunu anlatmak için çekilmiş bir kısa film (İnside) bırakıyorum.
(Bu kısa filmin de Billy Milligan’ın hayatı ile bir bağlantısı yoktur)

İyi seyirler;

Kaynak; wikizerohorrorfuel – BirAidiyetFormu (Video)

Benzer İçerikler;

http://www.senbildiye.com/?p=1072

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar